MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimą topnieją oszczędności

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Przy zimowej jeźdze więcej spalamy paliwa i częściej tankujemy. Koszty rosną.
Przy zimowej jeźdze więcej spalamy paliwa i częściej tankujemy. Koszty rosną.
Niskie temperatury i opady śniegu wymagają zwiększonych nakładów na utrzymanie mieszkań, samochodów i wymianę części garderoby. A do tego jeszcze święta Bożego Narodzenia i bale sylwestrowe.

 Jednym z najważniejszych wydatków jest ogrzewanie i energia. Według danych Eurostatu opłaty z nimi związane stanowią aż 55 proc. kosztów utrzymania nieruchomości w Polsce. Zwiększone zużycie ciepła sprawia, że rachunki w tych miesiącach mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy bloków z wielkiej płyty, w których brakuje termoizolacji. więcej płacimy też za energię elektryczną - dni są bowiem krótsze, a wieczory Polacy chętniej spędzają w domu przed telewizorem.

Kosztowna garderoba, lekarstwa

Zimą trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z wymianą części garderoby. Szybciej niszczymy obuwie. Ciepła kurtka, swetry i rękawiczki to wydatek co najmniej kilkuset złotych.

Zimą jesteśmy też bardziej podatni na wirusy. Kwoty jakie wydajemy na leki, wzmacniające oraz te, które bierzemy już w przypadku choroby nie należą do małych.

Opony zimowe, paliwo

Kierowcom też ubywa więcej z portfela. Na początek trzeba wymienić opony - koszt co najmniej kilkudziesięciu złotych. Zakup zimówek - wydatek kilkuset do ponad tysiąca zł (raz na 3-4 lata na szczęście).

Ogrzewając auto i stojąc w korkach na drogach więcej spalamy paliwa - średnio od 1 do 2 litrów na 100 km. Zimą samochody narażone są bardziej na kolizje. Zreperujemy auto z polisy, ale musimy je doubezpieczyć, a to kosztuje.

Oszczędności

- Aby przetrwać finansowo zimę dobrze już wcześniej systematycznie odkładać pewne drobne kwoty - podpowiada Paweł Majtkowski, główny analityk Expander i ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). - Dobrze o niej pomyśleć już tuż po wakacjach, bo zima jest bardzo kapitałochłonna. Większość tych wydatków można przewidzieć. Ale mogą się pojawić nieoczekiwane wydatki, szczególnie dla posiadaczy samochodów. Warto więc dysponować pulą środków na takie niezaplanowane wydarzenia.

Kilkaset złotych więcej

Zdaniem eksperta, miesięczne wydatki zimą mogą zwiększyć się o kilkaset złotych. To spore obciążenie domowych finansów. Jeśli doliczymy do tego wydatki świąteczne, wyjazd na narty - możemy mówić nawet o dodatkowych tysiącach złotych. Często z tego powodu zapożyczamy się korzystając licznych promocji. Majtkowski przestrzega.

- Często przyznanie kredytu na promocyjnych warunkach wiąże się z koniecznością otworzenia rachunku w danym banku lub przyjęcia karty kredytowej - wyjaśnia ekspert. - Warto obliczyć wszystkie koszty związane z dodatkowymi produktami, ponieważ ich suma może okazać się wyższa niż kwota, jaką zaoszczędzimy w promocji. Ryzykujemy wpadnięcie w pętlę zadłużenia.


Przykładowe dodatkowe wydatki, jakie ponosi się w ciągu 3 zimowych miesięcy

Przykładowe wydatki                Średnie koszty

Ogrzewanie                                    600

Odzież zimowa                                300

Obuwie                                           150

Leki                                                50

Zakup opon zimowych                     800

Wymiana opon                                70

Większe zużycie benzyny (400km/miesiąc) 80

Razem                                           2050 zł

Źródło: ZFDF

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza