OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jakub Steinborn
Reprezentanci Polski wywalczyli w zakończonym we Włoszech XVI Zimowym Festiwalu Młodzieży Europy 14 medali - jeden złoty, siedem srebrnych i sześć brązowych. Zmagania odbywały się w regionie Friulii-Wenecja Julijska.

Polacy z czternastoma medalami olimpijskiego festiwalu

To najlepszy występ polskich "olimpijczyków jutra" w dyscyplinach zimowych w tych zawodach w historii, w których startują zawodnicy i zawodniczki w wieku od 14 do 18 lat.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, a do takiego stanu upoważnia nas medalowy sukces, wywozimy bowiem z imprezy czternaście medali. Super występ, taka liczba krążków to klasa i najlepszy występ młodych polskich sportowców w historii zimowych festiwali. Cieszymy się także, że obyło się bez urazów i kontuzji. Wszyscy reprezentanci zasłużyli na pochwałę, a szczególnie skoczek Klemens Joniak. Do historii przeszedł zdobywając medale na dwóch EYOF-ach. Przed rokiem w fińskim Vuokati zdobył srebrny medal, a teraz dorzucił kolejne srebra. Jeśli zaś chodzi o organizację imprezy, to Włosi nie popisali się w kilku sprawach - powiedział szef misji, brązowy medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim z Soczi 2014 w wyścigu drużynowym Konrad Niedźwiedzki.

Przed rokiem w Vuokatti Biało-Czerwoni zdobyli pięć krążków, tyle samo w 2019 roku w Sarajewio. Były to dotychczas najlepsze osiągnięcia młodych sportowców z naszego kraju podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.

Polska na piątym miejscu w klasyfikacji medalowej

Pod względem liczby zdobytych medali Polska ze Szwecją uplasowała się na piątym miejscu. Pierwsze miejsce w tabeli medalowej przypadło Francji 17 (7-6-4), przed Włochami 21 (6-8-7) i Szwajcarią 12 (6-3-3). Na podium stanęli młodzi sportowcy z 23 krajów spośród 47 startujących.

W tegorocznej imprezie przeprowadzono rywalizację w narciarstwie alpejskim, biathlonie, biegach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie dowolnym, hokeju na lodzie, kombinacji norweskiej, short tracku, skokach narciarskich, skialpinizmie oraz snowboardzie.

W przeszłości medale w młodzieżowej rywalizacji zdobywali tak obecnie znani sportowcy jak Johannes Thingnes Boe (norweski biathlonista), Czeszka Ester Ledecka (złota medalistka igrzysk olimpijskich w narciarstwie alpejskim i snowboardzie), Sloweniec Anże Lanisek (skoczek narciarski) i Szwed Sebastian Samuelsson (biathlon).

Polscy medaliści XVI Zimowego EYOF Friuli Venezia Giulia 2023:

złoty
Hanna Mazur (short track – 1500 m)

srebrne
Kornelia Woźniak (short track – 1500 m)
Pola Bełtowska, Natalia Słowik, Wiktor Szozda, Klemens Joniak (skoki narciarskie - rywalizacja drużyn mieszanych)
Jakub Potoniec (biathlon – sprint 7,5 km)