MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zjadłeś czekoladę z białym nalotem? Zobacz, czy coś ci grozi. Czy to pleśń czy coś innego?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Biały nalot na czekoladzie budzi wiele emocji. Jedni uważają, że to pleśń, inni myślą, że tak wygląda stara czekolada. Odpowiedź jest jednak inna! Sprawdź, czy można jeść czekoladę z białym nalotem i jak nie dopuścić do tego, żeby biały lub szary osad pojawił się na czekoladzie czy pralinkach.

Spis treści

Czy można jeść czekoladę z białym nalotem?

Zastanawiasz się, czy biały nalot na czekoladzie to pleśń? Mamy dobrą wiadomość – nie, to tylko… cukier. Z kolei szary nalot na czekoladzie to po prostu tłuszcz. Oznacza to, że można bezpiecznie jeść czekoladę z białym i szarym nalotem.

Obydwa osady powstają w wyniku zmiany temperatur. Kiedy np. schowamy czekoladę do lodówki, a następnie ją wyjmiemy, dojdzie do kondensacji pary wodnej, która wyciąga na jej powierzchnię cukier. Po odparowaniu cukrowej rosy pozostaje biały nalot.

Chcesz uniknąć białego nalotu na czekoladzie? Przechowuj ją w stałej temperaturze między 18 a 20 stopni.
Chcesz uniknąć białego nalotu na czekoladzie? Przechowuj ją w stałej temperaturze między 18 a 20 stopni. Freepik

Z kolei szary nalot na czekoladzie to wykwit tłuszczowy, który powstaje w wyniku przechowywania słodkości w zbyt wysokiej temperaturze. Sprawia ona, że masło kakaowe wytrąca się na powierzchni czekolady tworząc szary osad na czekoladzie.

Jak zlikwidować biały nalot na czekoladzie? Nie dopuszczaj do jego powstawania!

Szef kuchni belgijskiej fabryki czekolady Callebaut, Alexandre Bourdeaux mówi, że jeśli chcemy uniknąć powstawania szarego lub białego nalotu na czekoladzie, kluczowa jest temperatura jej przechowywania:

Musimy chronić ją przed światłem, przed silnymi zapachami i wilgocią. Unikniemy w ten sposób nalotu tłuszczowego spowodowanego wahaniami temperatury, ale także nalotu cukrowego powodowanego przez wilgoć.

Tłumaczy, że nie wolno przechowywać czekolady w pobliżu produktów o silnej woni, ponieważ ma ona tendencję do pochłaniania zapachów.

Jak zlikwidować biały nalot na czekoladzie? Jeśli już dojdzie do pojawienia się białego nalotu na czekoladzie, możemy spróbować delikatnie ja ogrzać. Jeśli nalot nie jest zbyt intensywny można spróbować usunąć go, delikatnie pocierając powierzchnię czekolady.

Jak wygląda stara czekolada? Po jakim czasie przeterminuje się czekolada?

Biały lub szary osad na czekoladzie nie jest sam w sobie niczym złym, jeśli jednak towarzyszy mu np. zmiana zapachu na mdły, kwaskowaty czy stęchły czekolada prawdopodobnie nie nadaje się już do jedzenia. Także zmiana smaku oraz konsystencji na bardziej kruchą lub zbyt twardą, świadczą o tym, że czekolada jest stara.

Czy można jeść przeterminowaną czekoladę? Zakłada się, że czekolada jest jednym z tych produktów, które mimo przekroczenia daty zalecanego spożycia na opakowaniu, pozostaje zdatna do spożycia jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy.

Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, autorka propagująca nurt zero waste, mówi w wywiadzie dla StronyZdrowia.pl, abyśmy znów zaczęli ufać swoim zmysłom, bo przestaliśmy to robić, polegając jedynie na datach znajdujących się na opakowaniach.

– Stawiajmy na większe zaufanie do siebie i miejmy większą tolerancję do kupowanych produktów – zachęca.

Czekolada, której sugerowany termin przydatności do spożycia minął, powinna być odpowiednio zapakowana i przechowywana oraz nie mieć śladów świadczących o tym, że zaczęła się psuć.

Jeśli zauważysz na niej jakiejkolwiek zmiany, które budzą twoje wątpliwości – nie ryzykuj zatrucia pokarmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zjadłeś czekoladę z białym nalotem? Zobacz, czy coś ci grozi. Czy to pleśń czy coś innego? - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza