Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjednoczona Prawica w Sejmie. Czy rządząca partia cały czas ma większość? Ważne będzie wsparcie posłów niezależnych i mniejszych ugrupowań

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Zjednoczona Prawica w Sejmie. Czy rządząca partia cały czas ma większość? Ważne będzie wsparcie posłów niezależnych i mniejszych ugrupowań
Zjednoczona Prawica w Sejmie. Czy rządząca partia cały czas ma większość? Ważne będzie wsparcie posłów niezależnych i mniejszych ugrupowań adam jankowski / polska press
Przy dymisji Jarosława Gowina, odejściu posłów Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy pojawia się pytanie, czy rządząca koalicja cały czas ma większość w Sejmie. Jest prawdopodobne, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała przed każdym głosowaniem szukać posłów, którzy zagłosują tak, jak PiS.

Po wydarzeniach z ostatniego tygodnia – dymisji Jarosława Gowina, odejściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy, głosowaniu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zwanej potocznie „lex TVN” pojawia się pytanie o rządową większość.

Podczas środowych głosowań widać był, że partia rządząca ma problem z uzyskaniem większości – opozycja wygrała kilka głosowań, w tym to dotyczące uzupełnienia porządku obrad Sejmu o informację ministra zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień, a także dotyczące wniosku o odroczenie obrad, złożone przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Jednak po kontrowersyjnym zarządzeniu przez marszałkinię Sejmu Elżbietę Witek reasumpcji głosowania, uzyskaniu głosów kukizowców PiS powtórzył głosowanie nad wnioskiem Kosiniaka-Kamysza, które wygrał, a także uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizja zwanej potocznie „lex TVN”.

Odejście i podział Porozumienia

„Powstało Koło Parlamentarne Porozumienie – 7 wspaniałych ludzi, którzy nie bali się zachować uczciwie wobec wartości, których od zawsze bronili. Nie dla wyższych podatków! Nie dla ataku na wolność mediów! Jedziemy dalej” – napisał na Twitterze wicerzecznik Porozumienia i szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina Jan Strzeżek.

Oznacza to, że obecnie koło Porozumienia tworzą posłowie: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.

Reszta posłów Porozumienia, czyli Mieczysław Baszko, Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak, głosowała z partią Kaczyńskiego w sprawie „lex TVN”. Andrzej Gut-Mostowy wstrzymał się od głosu.

Część z nich już potwierdziła, ze pozostanie w klubie PiS, inni cały czas wstrzymują się z ogłoszeniem swojej decyzji.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Zjednoczona Prawica, jeśli licząc posłów Porozumienia, którzy zagłosowali za ustawą medialną, a także posła Andrzeja Guta-Mostowego, który wstrzymał się od głosu, posiada 227 posłów. Jest to o 4 za mało, by posiadać sejmową większość.

Jednak PiS-owi nie przeszkadza to w uzyskaniu większości. Jarosław Kaczyński może liczyć na wsparcie dwóch posłów niezależnych – Zbigniewa Ajchera oraz Łukasza Mejzę, którzy głosują tak samo jak jego ugrupowanie. Daje to 229 posłów.

Także ostatnie głosowania pokazały, że kukizowcy, za odpowiednią cenę, są w stanie głosować pod dyktando Zjednoczonej Prawicy. Koło Kukiz’15 liczy jedynie 4 posłów, jednak głosy dwóch z nich wystarczą, by PiS miał sejmową większość.

Partia Republikańska wejdzie do rządu?

Po konflikcie Jarosława Gowina oraz Adama Bielana ten drugi razem z posłami, którzy wraz z nim zostali wyrzuceni z Porozumienia, utworzył Partię Republikańską. To do niej dołączają posłowie, którzy wcześniej odeszli z PiS-u na przykład Lech Kołakowski, Arkadiusz Czartoryski czy Małgorzata Janowska.

– Bez nas nie będzie nowego rozdania. Oczekujemy, że przejmiemy to, co miało Porozumienie, czyli funkcję wicepremiera, ministra konstytucyjnego i ministra bez teki – powiedział „Gazecie Wyborczej” polityk z Partii Republikańskiej Adama Bielana.

„GW” donosi, że politycy ugrupowania Adama Bielana chcą, by PiS podpisał z nimi umowę koalicyjną oraz podjął rozmowy o o wejściu do rządu, miejscach na listach, i reprezentacji w województwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza