MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ostatni w Słupsku żołnierz wyklęty ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”. Miał 103 lata

oprac. Wojciech Frelichowski
Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”.
Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”. UM Słupsk
W wieku 103 lat zmarł ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis ps. „Mieczysław”, ostatni żołnierz wyklęty mieszkający w Słupsku. Był dowódcą zwiadu Armii Krajowej Okręgu Wilno, jednym z najbardziej zasłużonych kombatantów.

Informację o śmierci ppłk Kazimierza Szostakowskiego-Kobelisa podało miasto Słupsk na profilu społecznościowym.

Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis, ps. Mieczysław w czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, a w latach 1945 - 1948 dowodził grupą wywiadu Ośrodka Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK. Za swoją niepodległościową działalność był prześladowany przez komunistyczne organy bezpieczeństwa, osiem lat spędzając w więzieniu we Wronkach.

Urodził się w Wilnie, gdzie był harcerzem i członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w akcjach specjalnych, a w lipcu 1944 roku brał udział w operacji „Ostra Brama”. Aresztowany przez NKWD zbiegł z jenieckiej kolumny i do zakończenia wojny ukrywał się, po czym zamieszkał w Słupsku, skąd przeniósł się do Gdańska, nawiązując kontakty z antykomunistycznym podziemiem.

W 1948 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Pomimo ciężkich tortur nikogo nie wydał. W więzieniu spędził osiem lat. Po wyjściu na wolność powrócił do Słupska, gdzie zdobył wykształcenie i został inspektorem nadzoru budowlanego. Po upadku komunizmu udzielał się w lokalnym oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ppłk Kazimierz Szostakowski-Kobelis jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Do końca życia skromny i szczery, zawsze honorowy i wierny ojczyźnie patriota. Rodzina i przyjaciele wspominają go jako cudownego kompana, wspaniałego dziadka, godnego zaufania kolegę.

Kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Pana Kazimierza przekazała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska

Ostatnie pożegnanie odbędzie się 12 kwietnia br. o. godz. 11.00 na Starym Cmentarzu w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza