Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła Maria Hasiec - założycielka słupskiej Pracowni Batiku. Miała 81 lat

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Archiwum
13 stycznia w wieku 81 lat zmarła Maria Hasiec, założycielka i wieloletnia instruktorka słupskiej Pracowni Batiku.

Nie żyje Maria Hasiec, założycielka i instruktorka słupskiej Pracowni Batiku, propagatorka tradycji i sztuki Indonezji a dla wielu słupszczan ukochana nauczycielka plastyki.

Pani Maria była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1989 otworzyła Pracownię Batiku w Słupsku, która działa do dzisiaj, a prace wychodzące spod rąk jej artystów są uznawane na całym świecie, także w kolebce batiku – Indonezji.

Maria Hasiec prowadziła pracownię przez 25 lat. W tym czasie wykształciła blisko 150 adeptów barwienia tkanin przy pomocy wosku. Po przejściu na zasłużoną emeryturę wciąż interesowała się życiem pracowni.

W piątek, 22 listopada, Pracownia Batiku przy Słupskim Ośrodku Kultury obchodziła jubileusz 30 lat istnienia.Podczas gali w Zamku Książąt Pomorskich można było zobaczyć prace, które przez te lata zostały stworzone w słupskiej pracowni.Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca, które nie zostały zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.- Zanim zostałam opiekunką Pracowni Batiku na co dzień miałam do czynienia z bardziej tradycyjnymi odmianami sztuki. Dlatego również dla mnie batik jest wciąż czymś nowym i ekscytującym - mówi Marzena Salwiak, instruktorka pracowni. - Sztuka batiku to sztuka żmudna, ale niezwykle satysfakcjonująca. Efekt końcowy jest zawsze zaskakujący, trudny do przewidzenia.Wystawę prac w Zamku Książąt Pomorskich będzie można oglądać do 1 marca 2020 roku.W roku 2019 instruktorką Pracowni Batiki została Marzena Salwiak. W latach 2015-2018 pracownią zajmowała się Aleksandra Ciecholewska. Natomiast pierwszą, wieloletnią opiekunką była Maria Hasiec, dzięki której w 1989 roku pracownia powstała.

Pracownia Batiku obchodziła jubileusz 30 lat istnienia [zdjęcia]

Wkład, jaki pani Maria włożyła w propagowanie sztuki batiku, był doceniany wielokrotnie nie tylko przez władze lokalne. W 1998 roku otrzymała Medal za Zasługi dla Województwa Słupskiego, w 1999 - Nagrodę Ministra Kultury, w 2001 - Pomorską Nagrodę Artystyczną, a w 2003 roku została zaproszona przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego do Pałacu Prezydenckiego na obiad z prezydent Republiki Indonezji panią Megawati Sukarnoputri. W 2004 roku otrzymała Nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Słupska, w 2007 - Nagrodę Prezydenta Quazar za całokształt twórczości, w 2010 - Medal z okazji 700/745-lecia Miasta Słupska, zaś w 2013 - Medal „Za zasługi dla Miasta Słupska”. W jej karierze nie zabrakło też podziękowań i dyplomów od ambasadorów Indonezji w Polsce. Ostatni z nich otrzymała w listopadzie 2019 roku podczas 30. jubileuszu Pracowni Batiku.

Pożegnanie pani Marii odbędzie się 21 stycznia o godz. 14 w kaplicy na Starym Cmentarzu, natomiast prochy spoczną w godzinnym grobowcu w Szczebrzeszynie. W ostatnich miesiącach Maria Hasiec przebywała w słupskim hospicjum, gdzie została otoczona ciepłem i opieką. Stąd prośba rodziny, aby żałobnicy nie kupowali kwiatów, a w zamian wpłacili drobny datek na hospicjum w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza