MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana prawa: będzie można więcej zarobić z własnej działalności bez składek ZUS. Od kiedy zmienia się prawo - sprawdź

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Własny biznes bez konieczności rejestracji firmy jest szczególnie korzystny dla osób, które nie chcą płacić z tego tytułu składek ZUS. Podwojenie limitu miesięcznych przychodów i ustalenie go w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę sprawi, że skorzystać na tym mogą tysiące osób, zwłaszcza chcących tylko dorobić.
Własny biznes bez konieczności rejestracji firmy jest szczególnie korzystny dla osób, które nie chcą płacić z tego tytułu składek ZUS. Podwojenie limitu miesięcznych przychodów i ustalenie go w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę sprawi, że skorzystać na tym mogą tysiące osób, zwłaszcza chcących tylko dorobić. Jarosław Jakubczak/Polska Press
Przedsiębiorcy chcą by obowiązek płacenia składek ZUS od prowadzonej działalności gospodarczej zastąpić dobrowolnością. Złożyli w tej sprawie projekt w Sejmie w przeddzień zakończenia 2022 roku. Tymczasem, niezależnie od tego, rząd planuje inne rozwiązanie, które praktycznie pozwoli nie płacić składek z własnej działalności osobom o małych i średnich dochodach. To dobra wiadomość dla uzyskujących dochody z własnej działalności na niewielką skalę: w 2023 r. limit przychodów, które można uzyskiwać w ten sposób bez potrzeby rejestracji działalności może ulec nawet podwojeniu. Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest korzystne dla podatnika, ponieważ nie ponosi on wówczas kosztów działalności i nie musi odprowadzać składek ZUS. W 2022 roku limit przychodów wynosi 1 505 zł.

Spis treści

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie jego przychody nie przekraczają 50 proc. płacy minimalnej. Pojawiła się szansa, że limit ten już w 2023 roku będzie podwyższony do pełnej kwoty najniższego wynagrodzenia.

Czy zarabiając poza etatem i zleceniami od firm zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą

- Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest korzystne dla podatnika, ponieważ nie ponosi on wówczas kosztów działalności i nie musi odprowadzać składek ZUS. W 2022 roku limit przychodów wynosi 1 505 zł - wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Pod koniec 2022 roku pojawił się projekt zmiany ustaw w celu zlikwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Zakłada on, że limit przychodów przy działalności niezarejestrowanej wynosiłby równowartość minimalnego wynagrodzenia.
Dla prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę może to być prawdziwa gratka i na uwolnienie się od wysokich obowiązkowych składek ZUS.

Na czym polega limit dochodów z działalności wykonywanej osobiście, który nie zmusza do rejestracji działalności i płacenia składek ZUS

W 2023 roku płaca minimalna wzrosła do 3490 zł, a od 1 lipca na się zmienić do 3600 zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy np. rozpoczynaliby działalność w lipcu, nie musieliby jej rejestrować, o ile ich przychody nie przekroczą 3 600 zł.

- Jeśli faktycznie tak się stanie, to w przyszłym roku bez rejestracji działalności gospodarczej będzie można zarobić maksymalnie około 42 500 zł w ciągu roku. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczneprzychody nie mogą przekroczyć wysokości minimalnego wynagrodzenia - mówi Piotr Juszczyk.

Co z opodatkowaniem działalności wykonywanej osobiście: ile podatku, ile obowiązkowych składek ZUS

Działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu i rozliczeniu w zeznaniu rocznym na zasadzie skali podatkowej. A zatem za 2023 rok przychód do 30 tys. zł byłby zwolniony z podatku, pozostałe 12,5 tys. zł podlegałoby opodatkowaniu stawką 12 proc. Podatek wyniósłby więc 1 500 zł – przedsiębiorcy zostałoby „na czysto” 41 tys. zł.

Trwa głosowanie...

Jak rosnące ceny żywności wpłynęły na Twoje zakupy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana prawa: będzie można więcej zarobić z własnej działalności bez składek ZUS. Od kiedy zmienia się prawo - sprawdź - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza