MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Abonamencie RTV w Polsce. Już nikt nie uniknie opłat za słuchanie radia i oglądanie telewizji? 12.07.24

Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
Te osoby nie będą musiały opłacać abonamentu po zmianach w abonamencie RTV:osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represjiwojennych i okresu powojennego (Dz.U.2022.2039 t.j.)
Te osoby nie będą musiały opłacać abonamentu po zmianach w abonamencie RTV:osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represjiwojennych i okresu powojennego (Dz.U.2022.2039 t.j.) archiwum gp24
Zmiany w abonamencie RTV w Polsce to temat, który budzi zainteresowanie wielu obywateli. Abonament RTV, czyli opłata za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy tych urządzeń. W ostatnich latach pojawiły się istotne zmiany w zasadach i wysokości tej opłaty, które warto znać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Nowe Stawki Abonamentu RTV

Od stycznia 2024 roku obowiązują nowe stawki abonamentu RTV. Zgodnie z nowymi przepisami, miesięczna opłata za użytkowanie odbiornika radiowego wynosi 8,50 zł, a za telewizyjny lub telewizyjno-radiowy – 27,30 zł. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat, co ma na celu zwiększenie finansowania publicznych mediów.

Zmiany w opłatach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Co nas czeka?

O zmianach w abonamencie RTV mówi się już od jakiegoś czasu. Według pomysłodawców nowej formy rozliczenia i finansowania mediów publicznych abonament RTV ma zostać zastąpiony opłatą audiowizualną. Według ustawodawców chodzi o uproszczenie systemu płatności i wprowadzenie ulg jednak w praktyce chodzi oczywiście o podniesienie ściągalności opłat abonamentu.

Nowa opłata audiowizualna – na czym polega

Nowe przepisy przewidują opłatę około 10 zł miesięcznie od osoby dorosłej, która rozlicza się z urzędem skarbowym. Rodzina składająca się z 4 dorosłych osób musiałaby zapłacić miesięcznie około 40 zł zaś rocznie około 450. Póki co na próżno szukać informacji dotyczącej opłat osobno za radio i telewizję.

Zwolnienia z Opłat

Zgodnie z aktualnymi przepisami, pewne grupy społeczne są zwolnione z opłaty abonamentowej. Do takich grup należą między innymi:

  • Osoby powyżej 75. roku życia
  • Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością
  • Emeryci powyżej 60. roku życia, których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia

KTO NIE BEDZIE MUSIAŁ PŁACIĆ ABONAMENTU RTV? SPRAWDŹ W GALERII

Aby skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do zwolnienia w placówce Poczty Polskiej.

Nowe Sposoby Płatności za abonament RTV

Wprowadzono również nowe, bardziej elastyczne metody płatności. Oprócz tradycyjnych przelewów bankowych i płatności w urzędach pocztowych, możliwe jest teraz opłacanie abonamentu przez internet za pomocą e-przelewów oraz kart płatniczych.

Kontrole i Kary

W związku z rosnącym problemem niepłacenia abonamentu RTV, zwiększono kontrole oraz kary za uchylanie się od opłat. Kontrole mogą być przeprowadzane zarówno przez pracowników Poczty Polskiej, jak i inne upoważnione do tego organy. Osoby, które nie opłacają abonamentu, mogą zostać ukarane grzywną nawet do 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu.

Zmiany w abonamencie RTV w Polsce mają na celu usprawnienie systemu opłat oraz zapewnienie stabilnego finansowania mediów publicznych. Nowe stawki, zwolnienia z opłat, elastyczne metody płatności oraz wzmożone kontrole to kluczowe aspekty, które każdy użytkownik odbiorników radiowych i telewizyjnych powinien znać. Aby być na bieżąco z obowiązującymi przepisami, warto regularnie sprawdzać informacje na oficjalnej stronie Poczty Polskiej oraz w mediach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza