Krótszy czas pracy - Decyzja rządu
Każdy dzień pracy ma być krótszy o godzinę lub ma zostać wprowadzony czterodniowy tydzień pracy. Takie opcje są obecnie rozważane. Jest to pokłosie projektu ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin.
Rząd potwierdził, że wszelkie decyzje dotyczące zmiany czasu pracy zostaną podjęte jeszcze w trakcie trwania tej kadencji, czyli najpóźniej do 2027 roku - podaje money.pl
Według przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowana większość pracowników w Polsce woli skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień, aby mieć weekend składający się z 3 dni. Eksperci informują, że najlepszym rozwiązaniem było by skrócenie obecnego czasu pracy o godzinę. Pracownicy mogli by przychodzić wcześniej lub później kończyć.
Takie zmiany mogą wiązać się z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników, co może generować dodatkowe koszty. Co więcej wynagrodzenie nie ma ulec obniżeniu. W praktyce pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie pracownikom za zredukowany czas pracy tyle samo, co dotychczas.
Ważne zmiany w Kodeksie Pracy
Krótszy tydzień pracy nie jest niczym nowym. Na takie rozwiązanie zdecydowała się kilka lat temu Francja i Belgia. Projekt ten funkcjonuje tam bardzo dobrze i przynosi pozytywne skutki. Takie rozwiązanie w Polsce zależy obecnie od tempa analiz i prac nad nowymi zapisami w kodeksie pracy dotyczącymi czasu pracy. Nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem czasu pracy.
Nie jest to jedyna zmiana, nad którą pracuje resort. W nowy sposób ma być też obliczany staż pracy. Jakie zmiany czekają pracowników w Kodeksie Pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?