Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kursowaniu autobusów w Słupsku (szczegóły)

Źródło informacji: ZTM Słupsk
Autobusy słupskiego MZK.
Autobusy słupskiego MZK.
Z pierwszym dniem lipca zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Zgodnie z sugestiami i wnioskami pasażerów wprowadzonych zostanie kilka zmian.

Nowy Cmentarz i kompleks ogrodów działkowych przy ulicy 3 Maja zyska bezpośrednie połączenie z Osiedlem Niepodległości dzięki wydłużeniu trasy linii nr 6 (zawieszeniu ulegnie wtedy linia działkowa 26).

W odpowiedzi na konsultacje społeczne, w sprawie przedłużenia linii nr 9 do Hubalczyków, które pokazały, że ten pomysł ma poparcie, Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował się na wydłużenie tej linii, ale żeby jednocześnie mieszkańcom Osiedla Słowińskiego zrekompensować zmianę trasy wprowadza do obsługi tego osiedla linię nr 18, która będzie kursować ulicą Lelewela i zapewni bardzo szybki dojazd do centrum i Osiedla Niepodległości.

Wprowadzone zostaną do rozkładu jazdy kolejne pojazdy niskopodłogowe dzięki czemu linie nr 2 i 8 będą obsługiwane głównie tego typu taborem. Linia nr 8 nie zniknie na wakacje. Od 26 czerwca będzie kursować jednak na krótszej trasie z Osiedla Batorego do Hubalczyków. Jest to najbardziej wykorzystany odcinek linii nr 8, a dzięki temu Osiedle Akademickie nie zostanie na 2 miesiące pozbawione obsługi przez transport zbiorowy. Linia nr 1 zapewni dostęp z Osiedla Akademickiego na Osiedle Niepodległości, a linia nr 8 uzupełni tę ofertę o obsługę Osiedli Jana III Sobieskiego, Stefana Batorego, Piastów jak również Osiedla Westerplatte.

Docelową obsługę Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przejmie linia nr 3, która zapewni bezpośrednią możliwość dotarcia z Osiedla Nadrzecze do Dworca PKP i PKS. Na koniec racjonalizacji zostanie poddana komunikacja nocna, gdzie jednokierunkowa linia N2 zostanie zawieszona i całodobowa linia nr 1 będzie wspomagana kursami linii 21 na podobnej trasie, rozszerzonej jedynie o zajazd w ulice Banacha i Wazów.

Proponowane zmiany poprzedzone były wnikliwymi badaniami. W procesie tworzenia nowego rozkładu jazdy niezmiernie istotne były wszelkie głosy płynące od pasażerów. Nadrzędnym celem ZTM było zadowolenie jak największej liczby słupszczan.

LINIA NR 2 - w nowym rozkładzie będzie obsługiwana głównie autobusami niskopodłogowymi.

LINIA NR 3 - reaktywacja, przejmie ona obsługę słupskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie: Rzymowskiego - 11 Listopada - Szczecińska - Kołłątaja - Wojska Polskiego - Al. Sienkiewicza - Jaracza - Lutosławskiego - Poznańska - Słoneczna MOPR.

LINIA NR 6 - przebiegać będzie przedłużoną trasą z i do Osiedla Niepodległości: Rzymowskiego - 11 Listopada - Szczecińska - Kołłątaja - Wojska Polskiego - Al Sienkiewicza - Wolności - 3 Maja - Nowy Cmentarz /Działki i przejmie zadania linii nr 26.

LINIA NR 8 - będzie również obsługiwana głównie autobusami niskopodłogowymi i kursować będzie także w wakacje (w okresie wakacyjnym skrócona do Osiedla Batorego).

LINIA NR 9 - będzie kursować do ul. Hubalczyków z pominięciem ulicy Lelewela.

LINIA NR 18 - przejmie obsługę Osiedla Słowińskiego i ulicy Lelewela, będzie przebiegała trasą: Rzymowskiego - 11 Listopada - Szczecińska - Kołłątaja - Wojska Polskiego - Al Sienkiewicza - Grodzka - Armii Krajowej - Lotha - Lelewela - Gdańska - Klonowa.

W miejsce linii N2 pojawi się linia 21 , która będzie kursowała na podobnej trasie do linii 1 tylko z dodatkowym zajazdem na ulice: Banacha i Wazów. W związku z likwidacją taryfy nocnej nie ma konieczności odróżniania linii nocnych i podobnie jak miało to miejsce w przypadku linii nr 24 i 26, które były uzupełnieniem linii nr 4 i 6 tak linia nocna 21 będzie uzupełniać linię całodobową 1.

Modyfikacji ulegną również czasy przejazdów pozostałych linii. Rozkład jazdy linii miejskich zostanie opublikowany na stronie internetowej ZTM z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, żeby każdy mógł się z nim zapoznać i wybrać najbardziej korzystne połączenia.

KOMUNIKACJA PODMIEJSKA

W związku zakończonymi w marcu br. pełnymi badaniami marketingowymi wszystkich linii podmiejskich każdej z gmin wiejskich, które obsługuje ZTM czyli Słupsk, Kobylnica i Dębnica Kaszubska przekazano opracowanie pt. "SYTUACJA EKSPLOATACYJNO-EKONOMICZNA LINII PODMIEJSKICH ZARZĄDU TRANSPORTU MIEJSKIEGO W SŁUPSKU W ŚWIETLE WYNIKÓW BADAŃ MARKETINGOWYCH - JESIEŃ 2009 r.".

W stosunku do wyników badań marketingowych z jesieni 2006 r., miesięczna wielkość popytu na usługi (2009 r.) linii podmiejskich ZTM, spadła o 9%, tj. o 29.223 pasażerów. Zmiana liczby pasażerów na przestrzeni lat 2006-2009, dla każdej z badanych linii przyjmowała wartości spadkowe i dla poszczególnych linii przedstawiała się następująco: 4 - o 26,0%; 7 - o 21,1%; 11 - o 7,8%; 12 - o 10,9%; 13 - o 0,6%; 14 - o 21,9%. Wystąpił silny spadek popytu w porach po szczycie popołudniowym sięgający 33%. Ma to bezpośrednie przełożenie na wynik finansowy komunikacji podmiejskiej. Koszty usług przewozowych na tych liniach, obejmujące zarówno koszty świadczenia usług, jak i ich organizacji, wyniosły w przeciętnym miesiącu 635.022,37 zł. Łączny poziom deficytu finansowego linii podmiejskich w przeciętnym miesiącu wyniósł 364.552,69 zł. Wskaźniki odpłatności dla poszczególnych jednostek terytorialnych są bardzo niskie i wynoszą odpowiednio dla Gminy Słupsk 36,5%, Gminy Kobylnica 22,6% i Gminy Dębnica Kaszubska 21,9%.

W świetle raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego kontroli funkcjonowania komunikacji miejskiej w poszczególnych miastach Polski, w kontekście zapisów Ustawy o samorządzie gminnym, gmina miejska nie może świadczyć usług przewozowych komunikacji miejskiej na rzecz gminy ościennej bez uregulowania kwestii partycypowania w kosztach przedsięwzięcia przez gminę będącą beneficjentem usług.

Na złą kondycję linii podmiejskich ma wpływ również funkcjonowanie rozległej sieci połączeń przewoźników regionalnych. Zarówno PKP, PKS jak i prywatni przewoźnicy oferują możliwość szybkiego dotarcia do Słupska z miejscowości obsługiwanych przez ZTM. Komunikacja miejska będąca bardziej usługą socjalną z szerokim wachlarzem ulg i zwolnień od opłat bez pomocy samorządów nie ma racji bytu.

Jedynie Gmina Kobylnica i Dębnica Kaszubska częściowo rekompensują funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Gmina Słupsk niestety nie. Stąd największa racjonalizacja rozkładu jazdy została przedstawiona Wójtowi Gminy Słupsk. Dotyczy ona linii nr 4, 7, 13, 14 i częściowo 11. W Gminie Kobylnica linia nr 12 przeznaczona jest do zawieszenie z dniem 1 marca 2011 roku, a do tego czasu będzie funkcjonować wyłącznie w dni nauki szkolnej.

Szczegółowy wstępny rozkład jazdy tych linii przedstawiony zostanie na stronie internetowej ZTM.

Prosimy o szczegółową analizę wszystkich zainteresowanych, gdyż planowany termin wprowadzenia zmian to 1 lipca 2010 roku. Aktualnie wymienione wyżej opracowanie i propozycje zmian analizowane są w poszczególnych gminach. W przypadku braku możliwości partycypowania w kosztach funkcjonowania komunikacji podmiejskiej ZTM będzie wdrażać plan racjonalizacji, który w pierwszym okresie obejmie zmiany w rozkładzie jazdy, a w kolejnym zmiany w taryfie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza