Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie gwarancji

Bartłomiej Badziak
Parlament uchwalił nowe przepisy w prawie konsumenckim. Jednym z zapisów jest możliwość wymiany wadliwego sprzętu elektronicznego na gotówkę.

Do tej pory w ramach gwarancji sprzęt działający nieprawidłowo był naprawiany bądź wymieniany na nowy. Na podstawie ustawy, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, konsument będzie miał prawo do zwrotu pieniędzy, jeżeli dany sprzęt elektroniczny po raz drugi okazał się wadliwy w okresie dwuletniej gwarancji.

- Dla konsumentów ustawa ta wydaje się być korzystna, bo będą mogli dużo częściej wymieniać sprzęt elektroniczny - mówi Marek Downar-Zapolski, miejski rzecznik konsumentów w Słupsku. - To prawo jest bardzo restrykcyjne w stosunku do producentów. Czy to okaże się korzystne, trudno powiedzieć. Z pewnością producenci podniosą ceny produktów i będą szukać kruczków prawnych omijających ustawę - kontynuuje Downar-Zapolski.

Nowe przepisy dotyczą m.in. sprzętu elektronicznego. W Słupsku funkcjonują największe ogólnopolskie elektromarkety, m.in. Media Markt, Neonet, RTV Euro AGD czy Media Expert. Jako pośrednicy między konsumentem a producentem, będą musieli przekazywać relamacje do tych drugich. Co na to dystrybutorzy sprzętu elektronicznego?

- Jeżeli ta ustawa zacznie w pełni funkcjonować, dostosujemy się do niej. Póki co nie mam zdania, jak to wpłynie na konsumentów i producentów. Poza tym nie odnotowujemy aż tak dużej liczby zwrotu wadliwych towarów - mówi Wioletta Batóg, rzecznik prasowy sieci Media Markt. Ustawa gwarancyjna dotyczy również sprzętu motoryzacyjnego. Według producentów, nowe przepisy pozwalają za darmo regularnie wymieniać sprzęt na lepszy, dopłacając określoną kwotę. Branża motoryzacyjna już oszacowała, że z dniem, w którym ustawa wejdzie w życie, będą ponosić straty w wysokości 300 mln zł rocznie. Z kolei producenci sprzętu AGD oszacowali straty na 100 mln zł w skali roku.

Najwięksi producenci i importerzy sprzętu elektronicznego w Polsce (m.in. Sony i Samsung) nie składają broni i podpisują się pod orzeczeniem Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego RTV i IT (ZIPSEE), gdzie można wyczytać: "Zmiana ustawy o prawach konsumenta przyjęta dziś przez Senat RP w znaczny sposób wpłynie na pogorszenie sytuacji przedsiębiorców działających w Polsce oraz może spowodować utratę miejsc pracy przez tysiące osób zatrudnionych w punktach serwisowych. Przyjęcie ustawy stanowi przykład nakładania na polskie firmy obowiązków wykraczających poza te wymagane przez UE, co stawia polskich przedsiębiorców w trudniejszej sytuacji niż ich europejskich konkurentów".
Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Zacznie obowiązywać nie wcześniej niż za sześć miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza