MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w receptach rocznych od 1 sierpnia 2024 r. To może utrudnić lekarzom przepisywanie leków niezbędnych pacjentom

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Recepty roczne umożliwiają pacjentom długoterminowe leczenie, ale ich wypisywanie przez lekarzy ulegnie zmianom. Od sierpnia ma wejść nowy sposób ich wystawiania, o którym mówiło się od dawna. Jest nieco zawiłości, które z początku z pewnością przysporzą kłopotów.

Spis treści

Recepta roczna 2024 r. Zmiany od 1 sierpnia

Zmiany w receptach rocznych miały obowiązywać od kwietnia, a potem od maja. Minąć miał termin przejściowy, umożliwiający ich w starym, jak i nowym schemacie. Wprowadzeniu podlega bowiem system informatyczny P1 obliczający ilość przepisanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, jaki należy wydać pacjentowi w aptece.

Garść leków w dłoni i szklanka wody
Planowana zmiana systemu wypisywania recept rocznych zostanie wprowadzona od sierpnia bieżącego roku barabasa/123RF

Jak wyjaśnili eksperci Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA), przy próbie zapisu e-recepty w dotychczasowym schemacie będzie ona odrzucana. Według ekspertów zmiany będą wpływać na osoby wystawiające e-recepty. Dla prawidłowego działania systemu wymagają bowiem większej precyzji w zapisywaniu informacji nt. schematów dawkowania leków i okresu ich stosowania. Jest to dość zawiłe, a receptę roczną (na co najmniej 120 dni) można wystawić na różne sposoby. Konieczne jest także odpowiednie oprogramowanie w gabinetach lekarskich.

Na recepcie potrzebne będą dane takie, jak okres stosowania leku, jego ilość i jednostka dawki, częstotliwości podania i liczbie opakowań. Opcjonalnie można będzie podać szczegółowe informacje o stosowaniu dla pacjenta.

Wprowadzone zostaną też pewne zmiany. Dotyczą recept z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem.

– Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Czy są jeszcze recepty roczne?

Recepta roczna nie przestaje funkcjonować. Jeżeli jednak została wystawiona według dotychczasowego schematu, po 31 lipca nowy system nie zadziała. Odpowiedniego wyliczenia ilości leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego będzie musiała dokonać osoba realizująca e-receptę. Może przy tym wykorzystać informacje udostępniane przez system informatyczny odnośnie ilości produktu do wydania oraz dotychczas wydanego, a także ilości możliwej obecnie do realizacji i dacie możliwej realizacji.

W pierwszym okresie po uruchomieniu systemu informatycznego mechanizm automatycznego wyliczania nie będzie dokonywał wyliczeń dla wyrobów medycznych ani jednostek międzynarodowych.

W niektórych przypadkach system całkowicie nie będzie miał zastosowania, a dotyczy to:

  • leku recepturowego,
  • produktu przeznaczonego do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni,
  • importu docelowego,
  • produktów o złożonej strukturze opakowań.

W tych wyjątków sytuacjach możliwe będzie wystawienie e-recepty z zastosowaniem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w receptach rocznych od 1 sierpnia 2024 r. To może utrudnić lekarzom przepisywanie leków niezbędnych pacjentom - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza