Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniają się zasady egzaminowania na prawo jazdy

Natalia Kwapisz
Jerzy Kraszewski już informuje swoich kursantów o zmianach na egzaminie.
Jerzy Kraszewski już informuje swoich kursantów o zmianach na egzaminie. Fot. Krzysztof Tomasik
W tym tygodniu zaczęły obowiązywać nowe zasady egzaminowania kierowców. Zmiany dotyczą czasu oczekiwania na egzamin i przebiegu egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B. Przed wakacjami rząd zajmie się jeszcze m. in. obowiązkowym prawem jazdy na quady i skutery.

Od kilku lat przepisy egzaminowania kierowców są zmieniane. Aby ograniczyć korupcję i kształcić lepszych kierowców, wprowadzono już m.in. monitoring egzaminów, a dla zdających dodatkowe zadania, jak sprawdzanie stanu technicznego auta. Od wtorku - znowu zmiany. Tym razem mają one usprawnić pracę ośrodków ruchu drogowego, a kandydatom na kierowców ułatwić zdanie egzaminu. Oto najważniejsze z nich:

Szybciej na egzamin

Na termin egzaminu, jeśli zdajemy na prawo jazdy po raz pierwszy, nie powinniśmy czekać dłużej niż 30 dni. Do tej pory w wielu WORD-ach w Polsce termin ten był praktycznie nierealny. Dobra wiadomość dla zdających po raz pierwszy, może być jednocześnie złą dla tych, którzy pierwszy egzamin obleją, gdyż takie osoby na kolejny egzamin mogą czekać dłużej niż miesiąc. Problemy z oczekiwaniem na egzamin nie dotyczą jednak słupskiego WORD-u, gdyż jak zapewnia dyrektor Zbigniew Wiczkowski, w Słupsku już od dawna na egzamin czeka się nie dłużej niż 16-18 dni.

Krócej po mieście

Do tej pory egzamin z jazdy po mieście trwał 40 minut, nawet jeśli zdający wczesniej wykonał wszystkie niezbędne elementy, musiał jeździć tak długo, aż skończył się wymagany czas. Obecne prawo zakłada możliwość skrócenia jazdy po mieście do 25 minut, pod warunkiem, że przeprowadzono cały program egzaminacyjny, a wynik egzaminu będzie pozytywny.

Stan techniczny w losowaniu

Do wtorku kandydaci na kierowców na egzaminie praktycznym musieli zlokalizować w samochodzie i sprawdzić 13 elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. Teraz wystarczy wskazać dwa, wybrane w losowaniu. Na ich wskazanie i opis zdający będzie miał pięć minut. Losowy system oznacza, że zdający będą musieli być przygotowani na wskazanie wszystkich części. Przyspieszy to jednak znacznie przebieg egzaminu.

Błędy na bieżąco

W czasie jazdy po mieście egzaminator będzie przekazywał informację o popełnianych błędach i aktualnym wyniku egzaminu na bieżąco osobie egzaminowanej, a nie - jak było do tej pory, dopiero po zakończeniu egzaminu.

Arkusz dla każdego

Podczas trwania egzaminu egzaminator ocenia wykonanie zadań egzaminacyjnych i wypełnia inny niż do tej pory arkusz przebiegu egzaminu praktycznego. Do wtorku taki arkusz otrzymywali jedynie ci, którym na egzaminie się nie powiodło. Teraz otrzyma go każdy zdający, bez względu na wynik egzaminu.

Dyrektor słupskiego WORD-u Zbigniew Wiczkowski zmiany ocenia pozytywnie. - Teraz będziemy mogli przeegzaminować więcej osób i skrócić czas oczekiwania na egzamin - mówi.

Natomiast instruktor jazdy Jerzy Kraszewski ze szkoły przy Lidze Obrony Kraju jest już zniecierpliwiony ciągłymi zmianami, które paraliżują pracę szkoleniowców.
Ponadto nie jest przekonany, czy jazda po mieście będzie rzeczywiście trwała krócej, gdyż ustawodawca zakłada jedynie możliwość jej skrócenia, a jak będzie w praktyce - zobaczymy.

Pozostałe zmiany, przede wszystkim bieżące informowanie zdającego o błędach, ocenia jednak bardzo pozytywnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza