Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znana jest przyczyna wypadku szybowca, w którym zginął 16-letni kursant. Instruktor był przewlekle chory, ale nie przyznał się lekarzowi

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zaawansowany wiek instruktora oraz zmęczenie spowodowane długim czasem lotów bez odpoczynku mogły spowodować chwilową niedyspozycję zdrowotną instruktora i utratę kontroli nad szybowcem. Taka jest ostateczna przyczyna wypadku szybowca szkoleniowego Bocian, do którego doszło 3 lipca 2018 roku w Łupinach pod Słupskiem. W wypadku zginął 16-letni kursant Krystian Doległo. 70-letni instruktor przeżył. Z raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wynika, że instruktor był osobą przewlekle chorą, o czym nie poinformował lekarza orzecznika, które wydał mu orzeczenie lekarskie uprawniające do wykonywania czynności lotniczych.

Przypomnijmy, do wypadku doszło 3 lipca 2018 roku. Krystian Doległo był jednym z dziesięciu kursantów, którzy zakwalifikowali się na kurs szybowcowy realizowany przez Aeroklub Słupski dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Kursanci byli po egzaminie z części teoretycznej. 3 lipca był pierwszym dniem lotów.

Loty rozpoczęto o godzinie 7:04 na szybowcu szkoleniowym Bocian. Do godziny 12:09 wykonano 30 lotów. Loty przebiegały sprawnie i bez dłuższych przerw. Uczniowie-piloci kolejno zajmowali miejsce w szybowcu i wykonywali po 2-3 loty w każdej kolejce lotów.

O godzinie 12:11 szybowiec wystartował do 31 lotu. Z przodu siedział 16-letni Krystian, za nim 70-letni instruktor. Był to dziewiąty lot Krystiana w tym dniu.

Zadaniem lotu była nauka lotu po prostej i wykonywania zakrętów. Start i lot po kręgu przebiegał prawidłowo. W rejonie czwartego zakrętu szybowiec wykonał kilka okrążeń. Następnie leciał przez kilka sekund po prostej na wysokości ok. 100 m, po czym wpadł w korkociąg, zderzył się z ziemią pod dużym kątem i został całkowicie zniszczony. Uczeń oraz instruktor zostali ciężko ranni i zostali przewiezieni do szpitala. Krystian - uczeń zmarł po kilku godzinach w wyniku poniesionych obrażeń.

- Nie zdążyliśmy się z nim nawet pożegnać. O wypadku poinformowano nas trzy godziny po zdarzeniu. Jak dojechaliśmy do szpitala, Krystianek już nie żył - Joanna i Leon Doległo, rodzice chłopca, nie mogą tego wybaczyć władzom Aeroklubu Słupskiego. - Zabrakło im odwagi.

Znana jest przyczyna wypadku szybowca, w którym zginął 16-letni kursant. Instruktor był przewlekle chory, ale nie przyznał się lekarzowi
Archiwum

- Prawdopodobną przyczyną wypadku była utrata kontroli nad szybowcem spowodowana chwilową niedyspozycją instruktora.
Okoliczności sprzyjające to przewlekłe niedomagania zdrowotne instruktora, zaawansowany wiek instruktora oraz zmęczenie spowodowane długim czasem lotów bez odpoczynku - mówi Wojciech Misiak, kierujący zespołem badania przyczyn wypadku w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Przerwy między poszczególnymi lotami trwały średnio 5 minut i związane były z podczepieniem szybowca i zmianą uczniów-pilotów. Instruktor nie miał żadnej dłuższej przerwy na odpoczynek, czy posiłek. Wykonywał czynności instruktorskie nieprzerwanie ponad 5 godzin. Do godziny 12:09 wykonano 30 lotów. W wyniku zdarzenia szybowiec został zniszczony. Kabina uległa całkowitemu zniszczeniu do linii skrzydeł. Kadłub został przełamany tuż za skrzydłami.

"Ze zgromadzonej przez PKBWL dokumentacji medycznej instruktora wynika, że leczył się na przewlekłe choroby, o czym nie poinformował orzecznika komisji lotniczo-lekarskiej. W dniach poprzedzających i w dniu wypadku instruktor nie
zgłaszał żadnych dolegliwości." - czytamy w raporcie PKBWL.

"W dniu zdarzenia instruktor wykonywał czynności lotnicze od wczesnych godzin porannych, a od momentu rozpoczęcia lotów nie wysiadał z szybowca, wykonując loty z kolejnymi uczniami. Brak odpowiedniego odpoczynku i dłuższej przerwy mógł przyczynić się do wystąpienia niedyspozycji pilota w trakcie lotu. Zgodnie z posiadaną przez Komisję dokumentacją medyczną instruktor był osobą przewlekle chorą. Leczył się od wielu lat i przyjmował leki, co stwarzało poważne ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia w trakcie lotu.
Orzeczenie lotniczo-lekarskie klasy 2/LAPL zawierało wyłącznie ograniczenie dotyczące stosowania szkieł korekcyjnych związane z korekcją widzenia bliży i pośredniego widzenia dali. Brak informacji o rzeczywistym stanie zdrowia w ankiecie wypełnianej podczas badań lotniczo-lekarskich prowadziło do sytuacji, w której lekarz orzecznik nie był w stanie dokonać obiektywnej oceny predyspozycji pilota oraz orzeczenia o jego zdolności i ograniczeń w wykonywaniu czynności lotniczych.

Instruktor i 17-letni kursant runęli na ziemię z wysokości około 150 metrów. Szybowcem właśnie podchodzili do lądowania. Z ciężkimi i wielonarządowymi obrażeniami zostali zabrani do słupskiego szpitala. Do wypadku doszło we wtorek około godz. 12.  Niestety, pomimo wysiłków lekarzy nie udało się uratować nastolatka.To był jeden z pierwszych lotów 17-latka, który właśnie skończył część teoretyczną kursu szybowcowego i rozpoczynał szkolenie praktyczne. Szybował SZD-9 Bocian razem z 70-letnim, doświadczonym instruktorem. Kończyli lot i podchodzili do lądowania. Ich szybowiec  znajdował się na tak zwanym czwartym i ostatnim zakręcie przed posadzeniem go na trawiastym lotnisku w Krępie Słupskiej. Z nieustalanych wciąż przyczyn nagle wpadli w korkociąg. Na ziemię runęli z wysokości około 100-150 metrów.Kiedy tylko zniknęli z horyzontu członkowie Aeroklubu Słupskiego wezwali pogotowie i rozpoczęli poszukiwania. Okazało się, że Bocian spadł w okolicach miejscowości Łupiny, tuż za lasem, niespełna kilometr od lotniska. Szczątki zostały rozrzucone w promieniu kilkunastu metrów.Pierwsi na miejscu byli strażacy-ratownicy i to oni udzielali pomocy medycznej, aż do momentu zjawienia się karetek pogotowia. Na miejscu st. kapt. Grzegorz Falkowski informował dziennikarzy, że jeden z uczestników feralnego lotu był nieprzytomny. Obaj doznali poważnych i wielonarządowych obrażeń.Niestety pomimo wysiłków lekarzy i długiej reanimacji nie udało się uratować 17-latka. Chłopak zmarł po południu. - Stan 70-letniego mężczyzny jest stabilny - mówi Monika Zacharzewska, rzecznik szpitala w Słupsku. Przyczyny tej tragedii ustala prokuratura, policja i Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. <iframe src="//get.x-link.pl/15860ff1-2325-92ad-199b-10f5c57b8ccd,9151a815-ca54-718c-e4c5-b9df7fecfd8b,embed.html" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="" allow="autoplay; fullscreen" scrolling="no"></iframe>

Rozbił się szybowiec słupskiego aeroklubu. Nie żyje 17-letni kursant

Z raportu wynika także, że stan szybowca szkoleniowego był dobry i nie miał wpływu na wypadek. Podobnie jak warunki meteorologiczne:
"Lot odbywał się w dzień w dobrych warunkach meteorologicznych. Na podstawie obserwacji własnych Komisja stwierdza, że warunki meteorologiczne były odpowiednie do wykonywania tego typu lotów i nie miały wpływu na przebieg
i zaistnienie zdarzenia.".

Uczeń nie był w stanie sam zapobiec wypadkowi:
"Umiejętności posiadane przez ucznia-pilota były niewystarczające do przejęcia sterowania i wykonania bezpiecznego lądowania w sytuacji, w której instruktor utracił świadomość.".

ROZBIŁ SIĘ SZYBOWIEC SŁUPSKIEGO AEROKLUBU

Wrak szybowca
Szybowiec został przeciągnięty i zderzył się z ziemią pod dużym kątem. Kabina szybowca została całkowicie zniszczona. Wrak został zabezpieczony do dyspozycji prokuratora. Uczeń-pilot lecący w przedniej kabinie doznał ciężkich obrażeń i zmarł w szpitalu. Część drugiej kabiny znajdująca się między skrzydłami utworzyła strefę, która pozwoliła na przeżycie instruktora. Załoga posiadała podczas lotu spadochrony ratownicze i prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa.

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku. Nikomu jeszcze nie postawiono zarzutu.

Zobacz: Minął rok od katastrofy lotniczej pod Słupskiem. Krystian wzniósł się w niebo i tam pozostał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza