Znów rynek pracownika! Zaczyna brakować rąk do pracy na wielu stanowiskach.

Materiał informacyjny Go Work
Udostępnij:
Na rynku pracy mamy obecnie sytuację wymarzoną dla pracowników – ofert jest tak dużo, że mogą w nich dosłownie przebierać. To pracodawcy mają problem z obsadzeniem wakatów. Zobacz, na jakim stanowisku dostaniesz zatrudnienie od ręki.

Kierowca samochodów ciężarowych

Branża spedycyjna nie ucierpiała w czasie pandemii. Nawet czasowe zamknięcie granic nie ograniczyło przepływu towarów. Co więcej, rozwój e-commerce spowodował, że i zapotrzebowanie na usługi transportowe znacznie wzrosło. Wzrosło też zapotrzebowanie na kierowców z prawem jazdy kategorii C + E.

Branża spedycyjna szczególnie intensywnie szuka tych, którzy są gotowi na wielodniową rozłąkę z rodziną i pracę na trasach międzynarodowych, także w weekendy, święta i w godzinach nocnych. W zamian za te niedogodności kierowcy mogą liczyć na sowite wynagrodzenia rzędu kilku tysięcy euro. Wiele propozycji pracy dla kierowców można znaleźć, przeglądając oferty pracy Koszalin – GoWork.

Kasjer i sprzedawca

Także handel detaliczny boryka się z brakiem rąk do pracy. Sieci sklepów dyskontowych stale szukają nowych pracowników. Duża liczba wakatów spowodowała małą rewolucję w płacach. Dziś najwięksi gracze na rynku (przede wszystkim Biedronka i Lidl) konkurują między sobą nie tylko poprzez niskie ceny w sklepach, ale też wysokie pensje dla pracowników. Ponadto kasjerzy i sprzedawcy mogą liczyć na szereg profitów pozapłacowych.

Praca w sklepie dyskontowym wiąże się ze zmianowością, a także z koniecznością stawiania się w weekendy. Ostatnie zmiany w przepisach dają pracownikom wolne niedziele, choć nie we wszystkich sieciach.

Budowlaniec

Od pewnego czasu obserwuje się duże poruszenie na rynku budowlanym. Deweloperzy prześcigają się w rozpoczynaniu kolejnych inwestycji, a mieszkania sprzedają niemal na pniu. W związku z tym stale poszukiwani są pracownicy budowlani. Zatrudnienie znajdą zarówno inżynierowie i fachowcy od obsługi maszyn budowlanych, jak i pracownicy bez kwalifikacji, do przyuczenia. Na brak ofert nie narzekają też cieśle, murarze, spawacze, monterzy rusztowań i instalacji oraz pracownicy tzw. wykończeniówki.

Kucharz

Dobry kucharz jest na wagę złota. Przekonali się o tym właściciele restauracji, którzy obecnie mają problemy ze znalezieniem pracowników. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście pandemia koronawirusa i związany z nią odpływ pracowników z gastronomii. Wielu z nich zmieniło zawód i nie zamierza wracać do tak niepewnej w dzisiejszych czasach branży. Stąd też w restauracjach, pubach, barach i kawiarniach brakuje zarówno kucharzy i cukierników, jak i ich pomocników oraz kelnerów. W tej sytuacji restauratorzy byli zmuszeni podnieść wynagrodzenia, zwłaszcza dla kucharzy i pomocników, ale i kelnerzy mogą liczyć na wyższe niż przed pandemią stawki.

Pracownik działu produkcji

Z branżą produkcyjną jest podobnie jak z gastronomiczną. Wielu pracowników odeszło w związku z zatrzymaniem taśm produkcyjnych. Niektórzy zrobili to z własnej inicjatywy, inni zostali zmuszeni przez restrukturyzację zatrudnienia. I chociaż początek pandemii zwiastował duże bezrobocie i problemy ze znalezieniem pracy, to dziś mamy skrajnie odwrotną sytuację. To pracodawcy zabiegają o pracowników, także produkcyjnych. Poszukiwane są zarówno osoby bez doświadczenia, jak i specjaliści od obsługi taśm produkcyjnych.

Zarobki na produkcji kształtują się średnio na poziomie około 3500 brutto. Często są sumą podstawowego wynagrodzenia plus premii wypracowanej w systemie akordowym.

Przedstawiciel handlowy

Dobry przedstawiciel handlowy musi umieć zorganizować sobie pracę, mieć łatwość nawiązywania kontaktów, dar przekonywania i urok osobisty. Do tego garść branżowej wiedzy i doświadczenia, a na pewno odniesie sukces. W tym zawodzie bardziej liczy się samodzielność niż wykształcenie. Tylko nieliczne firmy oczekują wyższego wykształcenia kierunkowego, np. producenci sprzętu medycznego.

Obowiązkiem przedstawiciela handlowego jest pozyskiwanie nowych klientów, a nierzadko też obsługa posprzedażna już pozyskanych. Ponieważ od liczby zawartych transakcji zależy kondycja finansowa firmy, dobry przedstawiciel handlowy zawsze jest w cenie.

Obecnie firmy, które chcą wyjść z pandemicznego impasu, intensywnie szukają dobrych i skutecznych przedstawicieli handlowych. Zarobki w tym zawodzie bardzo często mają charakter prowizyjny i uzależnione są od liczby pozyskanych klientów. Dobry przedstawiciel handlowy może zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.

Dodaj ogłoszenie