Podczas spotkania komitetu rewitalizacji w ratuszu przedstawiciele PKP SA, czyli kolejowej spółki, która przebuduje słupski dworzec, pokazali wygląd nowego budynku.
Zaznaczamy, że nie są to oficjalne wizualizacje. Te ponoć dopiero są tworzone, jak tłumaczono. To o tyle zaskakujące, że jest projekt nowego dworca i lada dzień PKP SA ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy.
Ci, którzy widzieli bryłę nowego budynku, mają mieszane uczucia. Zresztą to kwestia gustu.
Tomasz Urbaniak, historyk ze Słupska, podsumował to tak: "Słupsk będzie miał taki oto przybytek, a Koszalin nowoczesny i ciekawy obiekt. Kto zamyka zachowaną w 98 procentach ul. Wojska Polskiego, przy której prawie wszystkie budynki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, budowlą która nijak nie pasuje do otoczenia? (podobno Słupsk secesją stoi)".
Paweł Krzemień, urzędnik ratusza odpowiedzialny za rewitalizację: - My wcześniej wczytaliśmy się w projekt, więc mamy wyobrażenie, co będzie zbudowane w Słupsku. Cieszy, że materiały mają być z najwyższej półki. Na podstawie tego co pokazano, trudno to ocenić.
Marek Biernacki, były wiceprezydent skomentował: "Miejscy architekci obecni na spotkaniu uznali, że projekt jest "śmiały"... Jak się nie jest przekonanym, że coś jest ładne to się mówi, że "ciekawe" lub "oryginalne"... Dyrektor projektu z PKP chcąc nas uwieść projektem podkreślał, że projekt powstał w wyniku inspiracji autora... łukiem triumfalnym w centrum paryskiej dzielnicy La Defense... Kto widział w naturze źródło inspiracji może mieć kłopot ze zrozumieniem tej analogii, szczególnie w konfrontacji z otoczeniem... Bardziej wpisuje się w niefortunny ciąg smutnych obiektów handlowych ul. Kołłątaja: Kaufland-Rossman- Biedronka... Pod tym względem widać "konsekwencję"... Mnie ten projekt nie przekonuje. Powstał bez konsultacji społecznej, która stanowi istotę procesów rewitalizacyjnych, przez co na spotkaniu padło wiele pytań, na które przedstawiciele PKP bez wsparcia projektantów nie byli w stanie wyczerpująco odpowiedzieć."
Trwa budowa węzła transportowego w Słupsku. Widać już halę, ...
Przypomnijmy, wykonawca projektu słupskiego dworca został wybrany już jesienią 2020 r. (firma Studium z Warszawy). Spółka PKP SA odpowiedzialna za infrastrukturę ogłosiła wtedy jeden przetarg na projekty dwóch dworców, w Słupsku i w Koszalinie. Podzieliła to na dwa zadania. Słupski dworzec chciało projektować dziesięć firm, koszaliński - 11. W Koszalinie projekt dworca został pokazany już dawno, a kilka dni temu ogłoszono, że za 43,7 mln zł stary dworzec kolejowy w Koszalinie wyburzy i postawi nowy spółka Alstal Grupa Budowlana z Bydgoszczy.
W Słupsku mieszkańcy, urzędnicy, a przede wszystkim architekci zapytali, o czym informowaliśmy w lutym, jak będzie wyglądał słupski dworzec. Bo nie rozumieli, dlaczego PKP SA odmawia udostępnienia wizualizacji obiektu. Właśnie dlatego przedstawiciele kolejowej spółki pojawili się na spotkaniu w ratuszu.
- Wizualizacje dworca opublikujemy wraz z ogłoszeniem przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Wtedy też jeszcze szerzej opowiemy o zakresie inwestycji - odpowiedział „Głosowi” Bartłomiej Sarna z PKP SA.
Dodajmy, że słupski dworzec będzie inwestycją jedną z większych w tej części Polski. Zakłada ona wyburzenie obecnego i budowę nowego dworca, modernizację istniejącego budynku biurowego, a także całkowicie nową aranżację ich otoczenia. Słupski dworzec ma wyższą rangę od koszalińskiego. Ale patrząc na wygląd...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?