Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jakie nazwy wymyślili słupszczanie dla ronda, które samorząd przypisał generałowi Rozwadowskiemu

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Rondo Praw Kobiet, Witolda Gombrowicza, równości, wymierających gatunków, katastrofy klimatycznej, Rondo Odzyskania Niepodległości - zaproponowali słupszczanie w konsultacjach dla ronda u zbiegu ulic: Andrzeja Zauchy, Legionów Polskich oraz Marii Zaborowskiej. Będzie to jednak rondo generała Rozwadowskiego, bo tak zaproponowali radni PiS.

Słupski samorząd skończył konsultacje nazwy nowego ronda. Nazwę zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Zgodnie z procedurą wydział merytoryczny skierował temat do komisji Rady Miejskiej wskazanej przez Panią Przewodniczącą . W momencie ocenienia pozytywnie wniosku przez komisję Wydział Geodezji i Katastru przystąpił do konsultacji z mieszkańcami - tłumaczy Monika Rapacewicz, rzeczniczka słupskiego ratusza. - Mieszańcy mogą wypowiedzieć się, czy dana nazwa jest odpowiednia, czy popierają pomysł, czy też nie. Tutaj warto zaznaczyć, że nie jest to moment na wskazywanie nowych propozycji. W trakcie konsultacji opiniujemy konkretną nazwę - w tym wypadku "imienia generała Tadeusza Rozwadowskiego". Zatem nie można zmienić nazwy na skutek uwag, które mówią, że nazwa ""imienia generała Tadeusza Rozwadowskiego" powinna być zastąpiona inną nazwą "x".

Jak więc widać to rondo może nazywać się tak, jak zaproponowali radni. A uwagi mieszkańców?

- Niemniej jednak, te uwagi mieszkańców zostały zawarte w raporcie z konsultacji i przekazane radnym Rady Miejskiej w Słupsku. Teraz radni po zapoznaniu się z wynikiem konsultacji, biorąc pod uwagę zdanie mieszkańców, ale też wnioskodawców, którzy zainicjowali cały proces podejmą decyzję, czy przychylają się do pomysłu wnioskodawców i uchwała wejdzie w życie, co spowoduje,że będziemy mieli rondo im. T.Rozwadowskiego czy też nie podejmą uchwały i rondo na razie pozostanie bez nazwy. Warto przypomnieć, że mieszkańcy/ organizacje pozarządowe i inne podmioty mogą proponować nazwy różnych obiektów, ale muszą wtedy znaleźć w mieście obiekt/skwer/rondo, które nie ma jeszcze nazwy i wyjść z propozycją (tak jak zrobili to radni PiS). A nie proponować zmianę nazwy w trakcie określonego procesu konsultacyjnego - podsumowuje rzeczniczka.

Co ciekawe rada kobiet przy prezydencie Słupska zaproponowała, by to rondo nazwać Rondem Praw Kobiet."Chcemy w ten sposób podkreślić rangę decyzji nadania praw wyborczych kobiet w 1918 roku, ale także symbolicznie wzmocnić rolę kobiet w przestrzeni publicznej. To także hołd dla naszych prababek, które poświęciły się walce o prawa kobiet. Jednocześnie byłoby
to wyrażenie solidarności z tymi kobietami, które dzisiaj wychodzą na ulicę w obawie o swoje prawa, nie koniecznie wyborcze” - uzasadniły panie zasiadające w tej radzie.

Padały też inne argumenty. Jeden ze słupszczan zaproponował nazwę Witolda Gombrowicza, uzasadniając: "Uważam że postać generała Tadeusza Rozwadowskiego nie powinna zostać upamiętniona w przestrzeni miejskiej w tym miejscu, gdyż sąsiednie nazwy obiektów są zupełnie niezwiązane z tą osobą - choćby ulice Legionów Polskich, Andrzeja Zauchy czy Marii Zaborowskiej.
Nadanie rondu tej nazwy spowodowałoby jeszcze większy chaos przestrzenno-nazewniczy w tej części miasta. Co więcej, jestem zdania, iż w polskich dziejach można znaleźć osoby, które to są bardziej zasłużone,a do tej pory nie zostały upamiętnione w przestrzeni miejskiej,przykładowo Witold Gombrowicz - Swoje zdanie argumentuję tym, iż jest to postać powszechnie przez Polaków i Słupszczan znana, nie mniej niż inni znani literaci, którzy swoje ulice w mieście już mają, np. Krzysztof
Kamil Baczyński czy Zbigniew Herbert, a dzieła pisarza należą do kanonu rodzimej literatury, znajdując się na liście szkolnych lektur w szkołach ponadpodstawowych, m. in. „Ferdydurke”. Myślę również, że jest to osoba bardziej rozpoznawalna w mieście i w kraju aniżeli generał Tadeusz Rozwadowski, jak również, jako człowiek zasłużony dla kultury, postać bardziej odpowiednia niż generał dla tej części miasta, gdzie w sąsiedztwie takich nazw w przestrzeni miejskiej jest więcej. Stąd też wnoszę o nadanie nazwy rondu u zbiegu ulic Legionów Polskich, Andrzeja Zauchy i Marii Zaborowskiej imieniem Witolda Gombrowicza”

I jeszcze jeden ciekawy głos: "Nie uważam za słuszne umieszczanie w przestrzeni publicznej kolejnych symboli, które nawiązują do wojen, bitew (nawet jeśli przełomowych dla naszego narodu). Nie ma żadnego uzasadnienia by w 21 wieku wychwalać i naznaczać miejsca nazwami odnoszącymi się do rozlewu krwi, walki z wrogiem. Większe znaczenie miałaby nazwa ronda odnosząca się do współczesnej sytuacji społecznej, wyzwań współczesności. Dlatego proponuję nazwy: Praw kobiet, równości,wymierających gatunków, katastrofy klimatycznej”.

Dodajmy, że słupski samorząd trzyma się od kilku lat niepisanej zasady, że to głównie radni z poszczególnych klubów i władza wykonawcza, proponują nazwy nowych ulic i jedni drugim nie wchodzą w paradę, stąd mamy w mieście nazwy polityczne, ważne dla prawicy, ale i rondo lewicowej posłanki, średnio związanej z naszym miastem.

Zobacz także: Ulica Legionów Polskich i wyremontowany fragment ul. Zaborowskiej oficjalnie otwarty

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza