Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz Wenus na tle Słońca z usteckiego molo

Kamil Nagórek
Mirosław Brozis zaprasza jutro rano swoich uczniów i wszystkich chętnych do obserwacji tranzytu Wenus natle Słońca.
Mirosław Brozis zaprasza jutro rano swoich uczniów i wszystkich chętnych do obserwacji tranzytu Wenus natle Słońca. Kamil Nagórek
Jutro (środa, 6 czerwca) o świcie będzie można obserwować niezwykłe zjawisko - tranzyt Wenus na tle Słońca. Obserwacje będą prowadzone na całym świecie. Na obserwację w Ustce z uczniami słupskiego I LO zaprasza fizyk Mirosław Brozis.

6 czerwca nastąpi tranzyt Wenus na tle Słońca, to znaczy że na tarczy Słońca będzie widoczna czarna przemieszczająca się plamka Wenus.

- I choć ostatnio takie zjawisko zdarzyło się w 2004 roku, to następne przejście nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku - mówi Mirosław Brozis, nauczyciel fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku.

Obserwacje będą prowadzone na całym świecie i zgłosiło się do nich 56 ośrodków w Polsce. Do programu przyłączyło się również I LO w Słupsku, jako jeden z czterech w województwie pomorskim. Uczniowie ogólniaka przy okazji wezmą udział w międzynarodowej akcji wyznaczenia długości jednostki astronomicznej (AU) na podstawie skoordynowanych obserwacji dokonanych przez obserwatorów rozmieszczonych w różnych punktach globu - będą fotografować zjawisko i wyznaczać odległość Wenus od Słońca.

- Oczywiście tranzyt może obserwować każdy w dowolnym miejscu, gdzie nic nie zasłoni wschodzącego Slońca - podkreśla Mirosław Brozis. - Ja jednak zachęcam moich uczniów i wszystkich chętnych, abyśmy śledzili go wspólnie. Wybrałem molo w Ustce, bo tu jest największa szansa, że o świcie niebo nie będzie zamglone. Uda się nam zaobserwować to zjawisko tylko wówczas, gdy Słońce będzie widoczne, czyli nie zasłonią go ciężkie chmury. Delikatne zachmurzenie nie powinno nam przeszkodzić.

Obserwacja będzie prowadzona na molo tuż przy usteckiej syrence. Żeby zobaczyć to ciekawe zjawisko, trzeba wstać bardzo wcześnie. Obserwacja rozpocznie się o godzinie 4.30 o wschodzie Słońca i potrwa prawie do godz. 7, gdy Wenus zejdzie z tarczy Słońca.

- My będziemy mieli ze sobą dwie lunety do obserwacji Słońca, bo za nic w świecie nie można na nie patrzeć gołym okiem. Tak można stracić wzrok - przestrzega fizyk. - Można też ze sobą zabrać lornetki czy lunety i białą kartkę, na której będzie projektował się obraz słońca. Można też patrzeć na zjawisko przez maskę spawalniczą.

Uczniowie ogólniaka będą też mieli wykonane przez siebie obiektywy otworkowe, czyli camera obscura. Opis, jak w prostu sposób wykonać taki obiektyw, można znaleźć w internecie, m.in. na stronie I LO w Słupsku.

- Trzeba też pamiętać o ciepłym ubraniu, gorącej herbacie w termosie i dobrym nastroju - dodaje słupski nauczyciel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza