Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze mają problem. Bez zasiłku w cywilu albo dłużej w armii

Sławomir Włodarczyk [email protected] Fot. Sławomir Włodarczyk
Przepisy stanowią, że zasiłek żołnierzowi przysługuje po odsłużeniu, co najmniej 240 dni
Przepisy stanowią, że zasiłek żołnierzowi przysługuje po odsłużeniu, co najmniej 240 dni
Żołnierze służby zasadniczej, którzy zostali wcieleni do jednostek 12 DZ w listopadzie i grudniu 2008 roku, mogą wcześniej opuścić koszary i wrócić do cywila. Mogą, ale nie wszyscy chcą. Powód?

Krótsza służba nie da im prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Szczęśliwcy, którzy mają zapewnioną pracę, wrócą do domów. - Ale nie wszyscy, wielu zdecyduje się pozostać w służbie - mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. - Wcześniej muszą jednak wystąpić z takim wnioskiem do dowódcy brygady. Ilu z nich to uczyni?, będzie wiadomo w przyszłym tygodniu.

Żołnierze, którzy zdecydują się na pozostanie w służbie, do rezerwy odejdą dopiero w dniach 6-8 lipca br. (wcielenie listopad 2008 r.) i 3-5 sierpnia br. (wcielenie grudzień 2008 r.). Przepisy stanowią, bowiem, że zasiłek żołnierzowi przysługuje po odsłużeniu, co najmniej 240 dni.

Dowódcy nie ukrywają, że wcześniejsze odejście do cywila "zasadniczych" negatywnie odbije się na funkcjonowaniu jednostek. Dotkliwy okaże się głównie brak kierowców i kucharzy, a przede wszystkim - wartowników. Niewykluczone, że na posterunkach zmuszeni będą stanąć żołnierze zawodowi.

Opis działań w tym zakresie zawarty jest w Rozporządzeniu MON z 25 maja 2009 r. w sprawie zwalniania żołnierzy z czynnej służby wojskowej - Dz. U. nr 83, poz. 696.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza