Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet i idź na cytologię. Nikt nie zrobi tego za ciebie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Roman Łabędź, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.- Znamy biologię nowotworu szyjki macicy i  dzięki temu możemy wykryć  stany jeszcze przednowotworowe, co daje stuprocentowe prawdopodobieństwo  wyleczenie nowotworu. Jedyny problem jest taki, że trzeba w porę zgłosić się do lekarza. A panie, które zgłaszają się do nas w stadium mocno zaawansowanym przyznają, że nie były na badaniu od 10, a nawet 20 lat – mówi ordynator. - Dlatego chcemy ułatwić kobietom dostęp do lekarza, aby w miarę stwierdzenia patologii, od razu rozpocząć leczenie. Wcześnie wykryty nowotwór to stuprocentowe wyleczenie. Chcemy walczyć z sytuacją, kiedy chore zgłaszają się zbyt późno.
Roman Łabędź, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.- Znamy biologię nowotworu szyjki macicy i dzięki temu możemy wykryć stany jeszcze przednowotworowe, co daje stuprocentowe prawdopodobieństwo wyleczenie nowotworu. Jedyny problem jest taki, że trzeba w porę zgłosić się do lekarza. A panie, które zgłaszają się do nas w stadium mocno zaawansowanym przyznają, że nie były na badaniu od 10, a nawet 20 lat – mówi ordynator. - Dlatego chcemy ułatwić kobietom dostęp do lekarza, aby w miarę stwierdzenia patologii, od razu rozpocząć leczenie. Wcześnie wykryty nowotwór to stuprocentowe wyleczenie. Chcemy walczyć z sytuacją, kiedy chore zgłaszają się zbyt późno. Fot. Szpital Słupsk
Z okazji Dnia Kobiet słupski szpital zaprasza wszystkie kobiety na akcję profilaktyczną. 8 marca w poradni ginekologiczno-położniczej będzie można wykonać cytologię, badanie, które wykrywa raka szyjki macicy. Bez rejestracji i bez kolejki. Takie badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, jednak lekarze alarmują, że kobiety często zgłaszają się zbyt późno.

Akcja profilaktyczna to ukłon w stronę pań.

- Z okazji przypadającego w środę Dnia Kobiet organizujemy akcję specjalnie dla pań. Najpiękniejszym prezentem jest zdrowie, o które trzeba dbać, m.in. uczestnicząc w akcjach badań profilaktycznych – mówi Andrzej Sapiński, prezes słupskiego szpitala. -  
W środę zapraszamy na badania cytologiczne wszystkie panie, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ przez ostatnie trzy lata.

Badania będą odbywały się w godz. 12-17 w Poradni Ginekologiczno-Położniczej (wejście od strony SOR, I piętro). Panie, które w środę skorzystają z badania zostaną tez obdarowane drobnymi upominkami ufundowanymi przez fundację Kwiat Kobiecości.

Cytologia to podstawowe badanie, które pozwala zdiagnozować raka szyjki macicy. Umożliwia wczesne wykrycie stanów przednowotworowych lub nowotworowych, kiedy nie dają one jeszcze żadnych objawów. Umożliwia też wykrycie zakażenia wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego).

Roman Łabędź, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.
- Znamy biologię nowotworu szyjki macicy i dzięki temu możemy wykryć stany jeszcze przednowotworowe, co daje stuprocentowe prawdopodobieństwo wyleczenie nowotworu. Jedyny problem jest taki, że trzeba w porę zgłosić się do lekarza. A panie, które zgłaszają się do nas w stadium mocno zaawansowanym przyznają, że nie były na badaniu od 10, a nawet 20 lat – mówi ordynator. - Dlatego chcemy ułatwić kobietom dostęp do lekarza, aby w miarę stwierdzenia patologii, od razu rozpocząć leczenie. Wcześnie wykryty nowotwór to stuprocentowe wyleczenie. Chcemy walczyć z sytuacją, kiedy chore zgłaszają się zbyt późno.

Niestety, zachorowalność na raka szyjki macicy jest duża.
- Statystyki są okrutne. Panie zgłaszają w późnych stadiach. Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10 procent nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u około 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes szpitala w Słupsku.

Badanie cytologiczne powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, jak również nastolatki, które rozpoczęły współżycie. Jest badaniem ogólnie łatwo dostępnym. Pogram profilaktyki raka szyjki macicy finansowany jest przez NFZ dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Na badanie nie jest wymagane żadne skierowanie.

Gdzie zrobić cytologię?
Cytologię można wykonać w ramach NFZ w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma kontrakt.
W Słupsku są to następujące poradnie:

  • - Poradnia Patologii Ciąży – w szpitalu przy ul. Hubalczyków, tel.  59 8460 123
  • - Przychodnie Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku:
  • - ul. Wojska Polskiego 49, rejestracja: tel. 59 848 35 78 lub 59 848 35 81
  • - ul. Łokietka 6, rejestracja: tel. 59 844 97 41 lub 59 844 97 44
  • - ul. 11 Listopada 7, rejestracja: tel. 59 845 28 75
  • - PORADNIA POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNA, NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ POLO W SŁUPSKU, WILEŃSKA 30
  •  059 847 47 49
  • - PORADNIA POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNA MSWIA, ul. LELEWELA 58, tel. 059 841 20 06

Wszystko o cytologii
Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie cytologiczne?
Cytologia pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, umożliwiając całkowite wyleczenie i uratowanie życia pacjentki. Choroba może rozwijać się przez długi czas w sposób niezauważalny, dlatego profilaktyka jest jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie ryzyka zachorowania.
Czy ja też mogę zachorować na raka szyjki macicy?
Niestety tak. Ta choroba może dotknąć każdą kobietę.
Jakie czynniki mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka zachorowania?
Do grupy podwyższonego ryzyka należą kobiety które:

  • • wcześnie rozpoczęły współżycie, 
  • • posiadają wielu partnerów płciowych, 
  • • wielokrotnie rodziły,
  • • palą papierosy,
  • • są zarażone wirusem HIV.

Jak wygląda badanie cytologiczne?
Lekarz ginekolog pobiera specjalną szczoteczką wymaz z szyjki macicy i następnie wysyła materiał pod do pracowni cytodiagnostycznej. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny.
W jaki sposób przygotować się do cytologii?
Na badanie cytologiczne należy zgłaszać się poza okresem miesiączkowania, co najmniej 2 dni po jego zakończeniu. Przed badaniem nie można także stosować leków dopochwowych oraz przeprowadzać intensywnych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych narządów płciowych na 24 godziny przed pobraniem wymazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza