Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób to sam: Dbamy o groby

ARTUR KOSTECKI
Dbając o groby sami, drobne naprawy możemy wykonać własnym sumptem.

Prace porządkowe należy rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Ze względu na zielone usytuowanie cmentarzy, często na powierzchni nagrobków pojawiają się organiczne wykwity. Do usunięcia nalotów glonów, grzybów, pleśni i mchów warto użyć preparatu grzybobójczego. Jeśli zagrzybienie powierzchni jest lekkie, naloty na lastrico można zdrapać drucianą szczotką na mokro lub w przypadku kamienia, by go nie zarysować, czyszcząc delikatnie szorstką kuchenną ściereczką. W przypadku bardzo silnych nalotów, konieczne jest ich mechaniczne usunięcie, np. myjką ciśnieniową. Należy przy tym pamiętać, aby ciśnienie dobrać do intensywności zabrudzenia i, co ważne, wytrzymałości podłoża.

Rada na beton

Usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Ubytki w grobowcach betonowych można wypełniać, stosując zaprawę szybkotwardniejącą. Wiąże ona już po 3 godzinach. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Stosując tę zaprawę należy pamiętać, że nakłada się ją metodą "mokre na mokre", czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, warstwą zaprawy wypełnia się istniejące spękania. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Do naprawy szczelinowatych spękań powierzchni lub odspojenia fragmentów betonu użyteczny jest np. system Atlas Betoner. Składają się na niego trzy zaprawy o wzajemnie dopełniających się właściwościach, umożliwiające położenie trzech kolejnych warstw o różnym przeznaczeniu: Adher - do warstwy kontaktowej, bezpośrednio na naprawianej powierzchni, Filer - tworzący warstwę wyrównawczą, niwelujący ubytek, oraz Ender - jako warstwa szpachlowa, wykończeniowa. W przypadku małych ubytków wystarczy zastosowanie tylko dwóch elementów systemu Betoner - z pominięciem warstwy wyrównawczej. Naprawianą powierzchnię trzeba chronić przed opadami atmosferycznymi lub przed intensywnym wysychaniem około 3 dni.

Kamień na kamień

W przypadku pęknięcia cokołu, do jego sklejenia warto użyć zaprawy klejącej. Produkowana jest ona na bazie białego cementu, nie spowoduje więc przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości klej ten może też służyć do przyklejania marmurowych tablic, na przykład na powierzchni płyt z innego kamienia, lub do solidnego przymocowania do podłoża dodatkowych elementów, takich jak gazony na kwiaty. Klej musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną. Zaprawa występuje w postaci suchej, trzeba ją więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu.

Ochrona na lata

Jeżeli szczeliny między okładziną kamienną nagrobka wymagają wypełnienia spoiną, warto zastosować specjalną fugę. Jest ona odporna na szkodliwe działanie zarówno wody, jak i glonów. Dostępna jest w wielu kolorach, umożliwia więc odpowiednie dopasowanie barwy do kolorystyki okładziny nagrobka. Suchą zaprawę miesza się z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie wprowadza gumową packą w szczelinę. Po wyschnięciu zaprawy zmywamy resztki fugi lekko wilgotną gąbką. Fuga schnie około dwa dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza