Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurawie nad Potęgowem zwiastują wiosnę. Zobacz jak rozgościło się przedwiośnie! (zdjęcia)

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Przedwiośnie na potęgowskiej ziemi.
Przedwiośnie na potęgowskiej ziemi. Fot. Piotr Basarab
Żurawie w powiecie słupskim zwiastują wiosnę. Zostały przyłapane na łąkach w okolicach Darżyna, w gminie Potęgowo. Piękne kadry przedwiośnia na potęgowskiej ziemi uchwycił Piotr Basarab.

Żuraw to niezaprzeczalny zwiastun wiosny. Ich przybycie ogłasza niosący się kilometrami charakterystyczny dźwięk, tzw. klangor. Przebyły daleką drogę, gdyż jednym z częściej wybieranych zimowisk dla tych ptaków jest Francja, Hiszpania, północna i wschodnia Afryka.

Pod Potęgowem, na łąkach w okolicach Darżyna, uchwycił je Piotr Basarab, służbowo strażak, prywatnie pasjonat fotografii i przyrody.
Przedwiośnie zatrzymane w jego kadrach zachwyca kolorami i pięknem ujęcia. Często przechodzimy obojętnie obok miejsc, które dopiero później - gdy zobaczymy je na fotografiach - wzbudzają podziw i niedowierzanie.

Żurawie przyleciały z daleka

Żurawia trudno jest pomylić z innym ptakiem. Długie nogi i szyja nadają jego sylwetce smukłości, a duże rozmiary ciała (wysokość ok. 115 cm, waga ok. 5 kg, rozpiętość skrzydeł ok. 210 cm) czynią go gatunkiem trudnym do pomylenia. Upierzone są niemal w całości szaro-popielato. Jedynie grzbiet i kuper są ciemniejsze. Czarna szyja i czoło kontrastują z czerwoną plamą na potylicy.
Najbardziej charakterystycznym elementem w wyglądzie żurawia jest pióropusz zdobiący kuper ptaka, często mylony z jego ogonem.

Żurawie są bardzo społecznymi ptakami. Żyją w stadach, które potrafią liczyć setki osobników. Co roku zakładają swoje gniazda w tym samym miejscu. Budują je na niedostępnych mokradłach, tam gdzie woda jest płytka. Są wszystkożerne. Stąd w ich menu znajdą się zarówno bezkręgowce, drobne kręgowce, jak i owoce, nasiona oraz zielone części roślin. Doskonale przystosowują swoje nawyki żywieniowe do panujących warunków. W Polsce żurawie najczęściej zasiedlają tereny bagienne i torfowiska, stąd ich pokarm stanowią liście i korzenie roślin wodnych oraz robaki przebywające w ziemi, żaby, ale ryby już znacznie rzadziej. W zimie pokarm roślinny stanowi znaczną część diety żurawia.

Międzynarodowa pomoc dla żurawi

Żurawie są gatunkiem zagrożonym ze względu na zanikanie naturalnych siedlisk, w których się gnieżdżą i żerują. Ponieważ liczba ich naturalnych stanowisk jest ograniczana, ptaki zaczynają żerować na polach uprawnych. Stąd coraz częściej ma miejsce wrogie nastawienie rolników do ptaków. Uważają, że stanowią one zagrożenie dla młodych wiosennych upraw.

W 1973 r. została powołana Międzynarodowa Fundacja Żurawi, mająca na celu ochronę tych ptaków.
W Polsce żuraw jest objęty ochroną ścisłą i uznany za gatunek wymagający czynnej ochrony.

(źródło lasy.gov.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza