Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS czy OFE? Mija czas na podjęcie tej decyzji!

Materiał prasowy BCC
Wojciech Nagel, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych.
Wojciech Nagel, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych. Materiał prasowy BCC
Wybrałem OFE w 1999 roku i również teraz - mówi Wojciech Nagel, członek Zespołu Ubezpieczeń Społecznych Komisji Trójstronnej.

- Mamy już zaledwie kilkanaście dni na podjęcie decyzji, czy będziemy odkładać nasze składki emerytalne tylko w ZUS, czy również w otwartym funduszu emerytalnym.

- Ten wybór jest w dużej mierze pozorny, ponieważ na 10 lat przed emeryturą ubezpieczeni trafią z OFE do ZUS, a w ZUS - już się znajdują.

- Ale które rozwiązanie pan by osobiście polecał i dlaczego?

- Wybrałem OFE w 1999 roku i to jest dla mnie wybór naturalny także teraz, ponieważ różnicuje ryzyko emerytalne. Emerytura z wielu źródeł jest pewniejsza aniżeli z jednego miejsca. Ponadto warto pamiętać o znaczeniu pieniędzy płynących na rynek kapitałowy na nowe miejsca pracy. Z trzech filarów emerytalnych może pozostać nam jeden, który kumuluje zobowiązania, a nie aktywa finansowe. Jednakże każdy ubezpieczony powinien dokonać tego wyboru na własny rachunek.

- Ale jakimi kryteriami się kierować? Na co zwrócić uwagę?

- Na to, ile lat zostało nam do emerytury i jakie posiadamy zarobki. Bliżej do emerytury - preferować raczej ZUS. Dalej - raczej OFE.

- Przy okazji dyskusji o tym wyborze zapominamy, że z systemu emerytalnego zorganizowanego przez państwo przyzwoitych świadczeń nie dostaniemy. Relacja wysokości emerytur do płac systematycznie spada. Czy wybierając, nie powinniśmy przy tej okazji pomyśleć o tym, że sami też powinniśmy zacząć oszczędzać?

- Bardzo ważne jest, aby ludzie zaczęli sami odkładać na własną emeryturę pienią­dze, ponieważ mogą one okazać się 1/3 lub połową ich przyszłego świadczenia. Dotychczas aktywnie czyni to jednak jedynie około 600 tysięcy osób, z ponad 16 milionów zatrudnionych. Kraj bogatszy od Polski - Portugalia, którą objął kryzys gospodarczy - musiał obniżyć emerytury do około 1200 zł brutto. Konkluzja jest prosta: jeśli możesz, oszczędzaj. Nawet nieduże kwoty, ale konsekwentnie. Nie licz na innych, licz na siebie. Ostat­nio zmieniona formuła Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) daje możliwość oszczędza­nia na emeryturę z odliczeniem w PIT w 2014 roku do około 4.500 zł. Jest to rozwią­zanie korzystne i warto je propagować. Należy także upowszechniać i rozwijać Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) - bardzo korzystne zabezpieczenie emerytalne dla pracodawcy i pracowników. Pakiet zmian prawnych został przygotowany w ramach przeglądu emerytalnego i warto go wdrożyć. Jest wartościowy dla ubezpieczonych, pracodawców i państwa.

Rozmawiała Katarzyna Borek

Poradniki emerytalne

Do 31 lipca mamy zadecydować o tym, czy część naszych składek emerytalnych wciąż ma trafiać do OFE czy już tylko do ZUS. Skąd te zmiany? Na czym polegają? Jaką decyzję możemy podjąć? Czy będzie ona już ostateczna? Jak ją wprowadzić w życie? Przygotowaliśmy cykl poradników, w których odpowiemy na te i inne ważne pytania!

O tym przeczytasz:

- Kto może teraz wybierać pomię­dzy ZUS a OFE, a kto nie? Czego dotyczy decyzja, a na co nie mamy wpływu? Dowiesz się tego w pigułce - w poniedziałek, 21 lipca.
- Czym się kierować, wybierając? Wyjaśnimy to - we wtorek, 22 lipca.
- Chcesz, by Twoje składki emerytalne po 31 lipca wciąż trafiały do OFE? Musisz złożyć oświadczenie. Wyjaśnimy, jak to zrobić - w środę 23 lipca.
-Czy emeryci też muszą wybierać między ZUS a OFE? Co będzie z naszymi składkami emerytalnymi? Na pytania dotyczące reformy emerytalnej odpowiedzą ekspertki z ZUS - w czwartek, 24 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza