Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS załatwi odpis aktu stanu cywilnego. Tak chce pomóc swoim klientom

Zbigniew Marecki
Teraz ZUS wystąpi do Urzędu Stanu Cywilnego o odpis właściwego aktu stanu cywilnego, jeśli odpis ten nie zostanie dołączony do wniosku o wypłatę przez zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku pogrzebowego

To najnowsza zmiana w działalności ZUS, która ma ułatwić załatwianie sprawa przez jego klientów. Odpis aktu stanu cywilnego jest bowiem niezbędny m.in. do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych idzie w ten sposób w sukurs klientom i w czasie pandemii pomaga im w dopełnieniu formalności.

- Aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu stanu cywilnego, musi otrzymać od klienta wniosek o zasiłek i oświadczenie z danymi, które umożliwią USC identyfikację osoby, której odpis dotyczy - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, pomorski rzecznik prasowy ZUS.
Starając się o zasiłek macierzyński ubezpieczony musi przekazać dane dziecka, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL. Może zdarzyć się, że rodzic nie zna numeru PESEL, dlatego ważne żeby podał dodatkowo miejscowość, w której dziecko się urodziło. Na stronie internetowej ZUS jest dostępny odpowiedni formularz oświadczenia.

Wypełniony formularz należy przekazać pracodawcy, jeśli wnioskodawca jest pracownikiem lub zleceniobiorcą. Następnie pracodawca przekazuje oświadczenie do ZUS wraz z zaświadczeniem Z-3 lub Z-3a. Natomiast w przypadku prowadzących własną działalność lub osób z nimi współpracujących, bądź tych którzy mają prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia, dokumenty trzeba przekazać do bezpośrednio ZUS.

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł otrzymać z USC odpis aktu zgonu, we wniosku o zasiłek pogrzebowy na formularzu Z-12 należy wpisać dane zmarłego: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeśli numer PESEL nie został nadany osobie zmarłej trzeba wpisać miejscowość zgonu. Na tej podstawie ZUS wystąpi do urzędu o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu. Stanie się tak jednak tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej.

Oświadczenia i wnioski można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. W tej drugiej sytuacji należy pamiętać aby zrobić to poprzez PUE, bowiem dokumenty przesłane e-mailem nie będą przyjmowane do rozpatrzenia. Na stronie internetowej ZUS znajdują się szczegółowe wskazówki jak złożyć wnioski za pośrednictwem PUE i w jaki sposób dołączyć plik oświadczenia.
Dokumenty, które – zgodnie z przepisami - musza być przekazane do ZUS w oryginale (np. rachunki poniesionych kosztów pogrzebu) trzeba złożyć w formie papierowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza