Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy Energi znów zapowiadają strajk

Zbigniew Marecki [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Archiwum
W maju związkowcy z Energi protestowali na ulicach Gdańska.
W maju związkowcy z Energi protestowali na ulicach Gdańska.
Nie doszło do porozumienia między zarządem Grupy Energa a związkami zawodowymi. Związkowcy uważają, że mają za mały wpływ na decyzje firmy.

Związkowcy odrzucili projekt porozumienia, który przygotował zarząd grupy. Przewidywał on m.in. program dobrowolnych odejść oraz zawierał propozycję 7-procentowych podwyżek płac, ale pod warunkiem zgody ze strony związków zawodowych na ujednolicenie systemów wynagrodzeń.

Związkowcy nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Według nich głównym problemem nie są bowiem same podwyżki płac, ale przewidywana przez zarząd grupy restrukturyzacja spółek wchodzących w jej skład.

Czytaj także: Strajk w Enerdze. Załoga domaga się podwyżek płac

– Rzecz w tym, że zarząd chce przeprowadzać restrukturyzację bez naszego udziału, mimo że pierwotnie zarządy spółek wchodzących w skład koncernu zobowiązywały się do uzgadniania z nami wszystkich zmian – twierdzą związkowcy, którzy chcą mieć wpływ na rozwiązania dotyczące interesu pracowników.

– Odrzucenie propozycji pracodawców i usztywnienie stanowiska przez związki zawodowe jest o tyle zaskakujące, iż wcześniej deklarowały one publicznie, iż nastąpiło znaczne zbliżenie stanowisk – komentuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Koncernu Energa.

Według niej faktyczną osią sporu okazało się żądanie bezpośredniego wpływu związków zawodowych na zarządzanie spółkami Grupy Energa.

– Związki oczekują, iż każda zmiana w spółkach Grupy, jakakolwiek jej przebudowa i decyzja zarządcza, musi uzyskać ich jasno wyrażoną zgodę.

Czytaj także:Inwestycje Energi powstaną wokół Słupska

Spełnienie tych oczekiwań oznaczałoby w praktyce blokowanie przez szefów związków zawodowych koniecznej restrukturyzacji Grupy, co w trakcie trwającego procesu prywatyzacji oznaczałoby obniżenie wartości spółki. Tym samym obecny spór nie dotyczy warunków pracy pracowników, lecz przywilejów związkowych – dodaje Ostrowska.

Jednocześnie zarządy spółek stanowczo dementują nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez liderów związkowych, iż restrukturyzacja oznacza zwolnienia.

Dążąc do rozwiązania sporu, zarząd Grupy Energa zaproponował, aby do 21 czerwca związki zawodowe przedstawiły własne propozycje zakończenia sporu.

Związkowcy nie odpowiedzieli jednak na tę propozycję, zamiast tego zapowiedzieli jednodniowy strajk ostrzegawczy.

Grupa Energa zapewnia, że zapowiadany strajku nie wpłynie na świadczone przez spółkę usługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza