Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta domowe jako terapia. Jak opieka nad pupilem może redukować stres i przynosić satysfakcję życiową?

OPRAC.: DA
Zwierzęta domowe jako terapia. Jak opieka nad pupilem może redukować stres i przynosić satysfakcję życiową?
Zwierzęta domowe jako terapia. Jak opieka nad pupilem może redukować stres i przynosić satysfakcję życiową? mat. prasowy
Opieka nad domowymi zwierzętami jest jedną z najlepszych metod łagodzenia lub pozbycia się uczucia niepokoju. Osoby regularnie opiekujące się pupilami odnotowują zwiększoną stabilność emocjonalną i bardziej empatyczny światopogląd. Jak informuje aplikacja Boop, jest również szereg innych korzyści psychologicznych.

Spis treści

75% Polaków boryka się z wysokim poziomem stresu

Dynamiczne tempo życia wielu osób powoduje podwyższony poziom lęku, aż 75 proc. Polaków, twierdzi, że na co dzień boryka się z wysokim poziomem stresu. Opieka nad pupilem, niekoniecznie własnym, może być jednak alternatywną metodą terapeutyczną, która pozwoli nie tylko ograniczyć niepokojące myśli, ale także nabyć nowe umiejętności i pozostać w formie.

Polska, która zajmuje szóste miejsce wśród 10 krajów z największą liczbą zwierząt domowych w Europie, liczy ponad 8 milionów psów i 7 milionów kotów, które z chęcią dowodzą swoich uzdrawiających mocy zarówno swoim właścicielom, jak i opiekunom.

Jakie człowiek ma korzyści psychologiczne i fizyczne z posiadania psa?

- Opiekując się domowym zwierzęciem, człowiek bierze na siebie odpowiedzialność za jego dobre samopoczucie, co wiąże się z koniecznością zapewnienia mu systematycznej opieki: karmienia, wyprowadzania na spacery, zabawy, dbania o jego zdrowie itp. Taka odpowiedzialność może łatwo przełożyć się na inne obszary życia danej osoby - planowanie czasu, określanie priorytetów, poczucie bycia potrzebnym i docenianym – mówi Dawid Celencewicz, współzałożyciel i prezes Boop, aplikacji, która od niedawna jest dostępna w Polsce i łączy właścicieli z opiekunami zwierząt w celu krótkoterminowej opieki nad nimi.

Przebywanie z kotem lub psem ma potwierdzone korzyści terapeutyczne. Głaskanie psa obniża poziom hormonu stresu i zwiększa poziom hormonu miłości, dzięki czemu możemy czuć się bardziej odprężeni i mieć lepszy nastrój. Te fizyczne zmiany hormonalne występują nawet, gdy uda nam się poświęcić zaledwie… 5 minut na interakcje z pupilem.

Koty wzmacniają ludzkie kości

Badania dowodzą, że mruczenie kota może działać korzystnie na ludzkie kości, wszystko za sprawą ich mruczenia, które emituje fale dźwiękowe o częstotliwości od 25 do 150 herców, a dźwięki z częstotliwości 25-50 herców są najbardziej odpowiednie do wzmacniania kości.

Zwierzak domowy może wzbudzić u nas większe poczucie odpowiedzialności

Oprócz zalet fizycznych, opieka nad m. in. psem lub kotem niesie za sobą korzyści psychologiczne, takie jak większe poczucie odpowiedzialności. Kontakt ze zwierzakiem podnosi naszą empatię i troskę o inne żywe istoty, które wymagają szczególnej uwagi i miłości.

Rozwój zdolności psychologicznych podczas opieki nad zwierzakiem jest korzystny w tworzeniu lepszych relacji towarzyskich i więzi z innymi ludźmi.

Osoby, które nie posiadają własnych podopiecznych, ale nieustannie odczuwają niepokój i stres, mogą przekonać się, czy opieka nad psem lub kotem jest dla nich terapeutyczna, próbując swoich sił jako opiekun do zwierząt. Biorąc na siebie rolę opiekuna zwierząt, będą mogli wchodzić w interakcje z różnymi pupilami i zaspokajać ich różnorodne potrzeby, takie jak opatrywanie ran czy opracowywanie odpowiednich treningów. Ponadto, szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy dzięki opiece nad zwierzętami może otworzyć nowe perspektywy zawodowe, tak jak miało to miejsce w przypadku jednej z najbardziej aktywnych opiekunów pupili w aplikacji, Karoliny Kochańskiej.

Opiekun zwierząt to zwiększona stabilność emocjonalna

Życie Karoliny zmieniło się kompletnie, kiedy zaczęła zajmować się zwierzętami, a jej poziomy szczęścia i emocjonalnej stabilności wyraźnie wzrosły.

- Wcześniej czułam się zdołowana, zalękniona i często samotna. To wszystko zmieniło się w 100%, gdy rozpoczęłam opiekę nad zwierzętami. Kiedy wracam do domu, zwierzak, którym się zajmuję, zawsze wita mnie z wielką miłością i radością, więc wszystkie moje zmartwienia znikają - przyznaje opiekunka. - Odmieniło się też moje życie towarzyskie. Pierwszych klientów zawsze zapraszam na spacer do parku, gdzie nawiązuję nowe znajomości i poszerzam swój krąg towarzyski. Ponadto, stale utrzymuję kontakty z innymi opiekunami, wymieniamy się doświadczeniami ze zwierzętami, a tego typu interakcje są dla mnie jak terapia. Jako, że głównie opiekuję się psami, łatwiej jest mi utrzymać rutynę fitness, ponieważ potrzebują one dużo spacerów i zabawy - dodała.

Karolina opanowała również nowe umiejętności w zakresie dbania o zwierzęta - łagodzenia lęku separacyjnego, a także odpowiedniego karmienia psów, chodzenia na spacery, zabawy i treningów.

- Musiałam raz zająć się yorkshire terrierem, który dopiero co przeszedł operację, więc musiałam pielęgnować jego ranę. Bardzo często opiekuję się też kotem, który codziennie rano i wieczorem musi dostawać leki. Dzięki temu nie tylko nauczyłam się praktycznych umiejętności, takich jak podawanie leków czy opatrywanie ran, ale także stałam się bardziej cierpliwa, empatyczna i czujna - dodaje Karolina.

Dzięki satysfakcjonującemu charakterowi tej pracy postanowiła skupić się wyłącznie na dalszej karierze opiekuna i zarabiać pieniądze na zajęciu, które ją pasjonuje.

CZYTAJ TAKŻE:Niedziele handlowe wciąż nas dzielą. Co mówią Polacy?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwierzęta domowe jako terapia. Jak opieka nad pupilem może redukować stres i przynosić satysfakcję życiową? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza