Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Fot. www.sxc.hu
Rodacy pracujący w Anglii, mogą otrzymać z powrotem sporo funtów.
Rodacy pracujący w Anglii, mogą otrzymać z powrotem sporo funtów. Fot. www.sxc.hu
Jeśli pracowałeś legalnie w Anglii i płaciłeś podatki, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaty nawet z ostatnich 6 lat!

Procenty

Procenty

Progi podatkowe w Wielkiej Brytanii w roku 2007/2008:

- do 5225 funtów - 0 procent
- pomiędzy 5226-7455 funtów - 10 procent
- pomiędzy 7456-39825 funtów - 22 procent
- powyżej 39825 funtów - 40 procent

Tysiące Polaków pracuje legalnie w Wielkiej Brytanii. Nie wszyscy z tych co wracają, zdają sobie jednak sprawę z możliwości odzyskania zapłaconego na Wyspach podatku.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zaczyna się 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia roku następnego. Deklaracje w angielskim odpowiedniku naszego Urzędu Skarbowego, który nazywa się HM Revenue & Customs (HMRC), można składać za ostatnie 6 lat.

Fiskus zwraca

W Zjednoczonym Królestwie dochody są opodatkowane według progresywnej skali podatkowej, a najwyższa stawka wynosi 40%. Kwota wolna od podatku za rok 2007/2008 wynosi 5.225 funtów, w poprzednich latach jest ona nieco mniejsza, ale zarobki minimalne także były wtedy niższe.

Kwota wolna powinna zainteresować wszystkich sezonowych pracowników, którzy pracowali na Wyspach przez dwa lub trzy miesiące i prawdopodobnie jej nie przekroczyli. A co to oznacza? Fiskus zwróci nam cały zapłacony podatek, potrącając tylko minimalne koszty manipulacyjne.

Wymagane dokumenty

Podstawowym dokumentem potrzebnym do złożenia deklaracji podatkowej jest oryginał karty podatkowej P45 lub P60.

P45 zawiera dane dotyczące osiągniętego dochodu i wysokości potrąconego podatku i wystawiany jest przez pracodawcę w dniu zakończenia pracy. P60 również zawiera te same dane w skali całego roku podatkowego, uwzględniając wszystkie firmy, w których pracowała dana osoba. Ten drugi wystawiany jest przez pracodawcę na koniec roku rozliczeniowego.

W sieci

W sieci

www.hmrc.gov.uk - strona angielskiego fiskusa

Lista firm zajmujących się odzyskiwaniem podatku jest długa, ale warto sprawdzić te adresy:

www.euro-tax.pl
www.zwrot-podatkow.pl
www.zwrot.pl
www.cuf.com.pl

Ostatnia deska ratunku

Jeżeli nie mamy wymienionych dokumentów lub pracodawca nam ich nie wystawił, nic straconego. W przypadku braku dokumentu podatkowego wymagany jest ostatni tzw. payslip, który zawiera informację o łącznym dochodzie i zapłaconym podatku. Pracownik otrzymuje payslip wraz z cotygodniową wypłatą. W tym przypadku jednak procedura zwrotu będzie trwała dłużej.

O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu zatrudnienia, pod warunkiem, że do końca danego roku podatkowego nie podejmie się kolejnej pracy lub po zakończeniu roku podatkowego, lecz nie później niż przed upływem 6 lat.

Jak się rozliczyć?

Można zrobić to osobiście w HMRC, drogą pocztową lub skorzystać z oferty jednej z firm zajmujących się odzyskiwaniem podatku z zagranicy. W ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na koszt usługi, ponieważ firma oczywiście nie robi tego za darmo. Niektórzy podają, że ich prowizja wynosi 7 procent, ale trzeba pamiętać o minimalnej opłacie, która może wynosić nawet 70 funtów.

Z kolei inne firmy mają wyższe oprocentowanie, ale minimalna opłata to na przykład 30 funtów. Trzeba samemu policzyć, co nam się bardziej opłaca. Wszystko zależy oczywiście od wysokości zapłaconego podatku.

Co na to polski urząd?

Z Anglią mamy podpisaną nową, korzystniejszą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli dana osoba pracowała w 2007 roku tylko w Wielkiej Brytanii i w Polsce nie osiągnęła żadnego dochodu, to nie musi już rozliczać się drugi raz w Polsce, tzn. nie musi składać zeznania rocznego w polskim urzędzie skarbowym.
Natomiast jeżeli podatnik osiągał w 2007 roku dochody zarówno w Anglii, jak i w Polsce, to istnieje prawny obowiązek rozliczenia się z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii przed polskim urzędem skarbowym. Trzeba jednak podkreślić, że dochody brytyjskie uzyskane po 1 stycznia 2007 są zwolnione z opodatkowania w Polsce.

RADOSŁAW JANKOWSKI
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza