Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie bez okularów jest możliwe

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Od kilku tygodniu w słupskim Szpitalu Salus przeprowadza się zabiegi laserowej korekcji wzroku

Okulistyka i zabiegi okulistyczne rozwijają się w słupskim Salusie bardzo dynamicznie. Od niedawna doświadczona kadra lekarzy, którzy przeprowadzają tam m.in. zabiegi witrektomii czy usunięcia zaćmy, wykonuje też operacje laserowej korekcji wzroku. Tym sposobem najczęściej można wyeliminować wady wzroku, takie jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność.

Po kilku godzinach spędzonych na oddziale pacjent może pożegnać się z okularami i soczewkami kontaktowymi. Zaletą zabiegów, oprócz oczywiście zdecydowanej poprawy widzenia jest to, że przeprowadzane są one szybko, mają dużą skuteczność, a po operacji pacjent w ciągu kilku godzin zaczyna widzieć ostrzej i wyraź- niej bez okularów czy soczewek kontaktowych. Komplikacje pozabiegowe zdarzają się niezwykle rzadko, a pacjent w miarę szybko może wrócić do normalnego życia.

- Zabieg laserowej korekcji wzroku zaleca się osobom w wieku 21 do 55 lat, których wada wzroku jest stabilna od minimum roku – mówi dr Ewa Wolska-Szmidt, specjalista chorób oczu ze Szpitala Salus.

– Zabieg eliminuje krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, ale trzeba pamiętać, że nie likwiduje niedowidzenia. Uzyskany efekt jest taki, jak maksymalna korekta wzroku w okularach. Zabieg poleca się szczególnie młodym, aktywnym osobom. Zdecydowanie tym, którym okulary mogą przeszkadzać w pracy – strażakom, policjantom, żołnierzom, sportowcom. Na pewno do zabiegu nie mogą być zakwalifikowane osoby cierpiące na jaskrę, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, laryngologiczne czy stomatologiczne, mające czynne stany zapalne oraz te, u których występują choroby psychiczne.

- Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia w budowie rogówki, np. gdy jest ona za cienka – mówi pani doktor . – To jednak wykazuje badanie przesiewowe, jakim jest topografia oka. Laserowa korekcja wzroku może wyeliminować wady krótkowzroczności pacjentom, którzy mają nawet minus 11 dioptrii, czy nadwzroczności do plus sześciu dioptrii. Również, gdy tym wadom towarzyszy astygmatyzm.

Sam zabieg jest szybki, jego zasadnicza część trwa do 20 sekund, choć pacjent na bloku operacyjnym spędza około pół godziny. Szpital Salus wykonuje korekcje wzroku w asyście anestezjologa, z zastosowaniem środków uspokajających i przeciwbólowych.

Po zabiegu pacjent przez kilka tygodni musi zakraplać lek z antybiotykiem, unikać przebywania w zapyleniu/zakurzeniu, ostrego słońca i wysiłku fizycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza