Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życzysz mi zdrowia?

(opr. bs)
W Polsce nietrzymanie moczu dotyka około 3 milionów kobiet. Rozwią­zaniem problemu sa na przykład codzienne ćwiczenia.
W Polsce nietrzymanie moczu dotyka około 3 milionów kobiet. Rozwią­zaniem problemu sa na przykład codzienne ćwiczenia. corewellness
Wśród wszystkich życzeń jakie składamy drugiej osobie, pierwsze miejsce zdecydowanie zajmuje zdrowie.

Czy jednak Polacy są faktycznie gotowi do rozmowy i wsparcia bliskich w zmaganiu się z ich dolegliwościami, takimi jak np. NTM (nietrzymanie moczu)? Eksperci kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła" podpowiadają w jaki sposób pomóc bliskim osobom spełnić życzenia o zdrowiu.
Porozmawiaj ze mną!

Polacy rozmawiając z bliskimi o zdrowiu, najczęściej mówią o sezonowych infekcjach (34 proc.) oraz chorobach serca (27 proc.). Tymczasem dotykający ponad 3 miliony Polek problem NTM jest poruszany w rozmowach zaledwie przez 6 proc. osób. Dlaczego nie jesteśmy otwarci na rozmowę o wszystkich dolegliwościach i omawiamy tylko te wybrane?

Zdaniem gerontologa prof. Barbary Szatur - Jaworskiej Polacy rozmawiają o dolegliwościach, które ich zdaniem dotyczą dużej grupy osób. Niechętnie mówią o przypadłościach krępujących lub związanych ze sferą intymną. Np. osoby z NTM mogą pomijać temat tej właśnie dolegliwości kierowani obawą przed postrzeganiem ich inaczej niż do tej pory lub niechęcią do sprawiania krewnym dodatkowych problemów.

Ich bliscy mogą z kolei obawiać się, że nie spełnią oczekiwań i nie będą potrafili taktownie i skutecznie pomóc.

To problem wielu osób

Pamiętajmy, że nie musimy mieć w głowie od razu gotowego rozwiązania - już samo okazanie zainteresowania i wysłuchanie będą bardzo ważne. Rozmowa może też być punktem wyjścia do udzielenia konkretnych wskazówek, jak poradzić sobie z dolegliwością.

Obie strony dialogu powinna ośmielać świadomość, że nietrzymanie moczu jest problemem naprawdę wielu osób.

Spędź ze mną czas!

Co trzeci Polak spędzając czas z bliskimi ze starszego pokolenia najchętniej wybiera wspólne oglądanie telewizji, a więcej niż co czwarty (28 proc.) - aktywność fizyczną.

Spędzanie wolnego czasu z bliskimi jest bardzo ważne w budowaniu więzi rodzinnych, ale może również służyć zdrowiu.

Zaplanuj więc wspólną aktywność, np. ćwiczenie mięśni dna miednicy. Możecie je wykonywać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Pomysłu i inspiracji dostarczy Wam bezpłatna płyta DVD, którą możecie zamówić. Jak to zrobić? Wypełniając formularz na stronie www.corewellness.pl lub www.TENA.pl dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii TENA 800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30 - 17.30).

Pomóż mi!

28 proc. Polaków w przypadku zdiagnozowania u nich wstydliwej dolegliwości, np. NTM, oczekiwałoby od bliskich pomocy w dotarciu do lekarza specjalisty. Dlatego, zanim rozpoczniesz rozmowę, sprawdź dostępność ginekologa lub urologa w Twojej miejscowości i w razie potrzeby, skieruj do nich bliską osobę.

Przed wizytą w gabinecie warto, aby panie przygotowały sobie listę pytań, które chcą mi zadać.

- To bardzo pomaga przeprowadzić wywiad, poznać istotę problemu, postawić diagnozę i zalecić najlepsze możliwe rozwiązanie - mówi prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog.

Po dodatkowe informacje związane z NTM możesz zajrzeć również na www.corewellness.pl oraz www.TENA.pl. Znajdziesz tam wskazówki jak radzić sobie z dolegliwością, zapoznasz się z opinią ekspertów, a także będziesz mógł zamówić bezpłatne materiały edukacyjne i próbki produktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza