Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa lekcja historii w słupskiej bibliotece

mara
W czwartek, 11 października, o godz, 10 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku przy ul. Grodzkiej 3 odbędzie się „Żywa lekcja historii” poprowadzona przez Zdzisława Dróbkę.

Spotkanie kończy projekt „Wychowanie ku wartościom! Utrwalanie tożsamości pomorskiej”. Zaproszono na nie młodzież słupskich szkół ponadgimnazjalnych. Zdzisław Dróbka przypomni przebieg Kampanii Wrześniowej 1939 r., opowie o istocie tworzenia obozów i historii rodzinnej swoich przodków uwikłanych w losy wojny. Dodatkowym atutem spotkania będzie wystawa pamiątek rodzinnych (dokumentów z czasów wojny), medali i falerystyki (nauka zajmująca się odznaczeniami i orderami).

Zdzisław Dróbka to emerytowany podinspektor policji, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z 45-letnim stażem zawodowym, a także wieloletni działacz i prezes Oddziału Słupskiego Towarzystwa Numizmatycznego, wielokrotnie nagradzany za zaangażowanie społeczne i sukcesy pracy w zawodowej m.in. Złotym Krzyżem Zasług RP.

Projekt „Wychowanie ku wartościom! Utrwalanie tożsamości pomorskiej” koordynowała jego pomysłodawczyni Barbara Kozera ze słupskiej MBP. Obejmował cykl spotkań ze słupskimi regionalistami w MBP im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobylnicy oraz w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk (w Redzikowie).

Pomysł zorganizowania spotkań zrodził się w momencie powstania Pracowni Regionalnej MBP w Słupsku, która stała się miejscem spotkań ludzi zainteresowanych regionalizmem, autorów publikacji regionalnych, jak również miejscem skupienia i udostępniania literatury związanej z Pomorzem. Spotkania z regionalistami wzbogaciły ofertę edukacyjną słupskiej biblioteki.
W ich ramach pisarz Daniel Odija poprowadził warsztaty literackie dla młodzieży, a Jolanta Nitkowska-Węglarz, dziennikarka, publicystka, autorka książek popularyzujących historię Pomorza oraz baśni, spotkała się z dziećmi i dorosłymi, opowiadając o „Poszukiwaniu pomorskiej tożsamości”, baśniach i legendach.

Projekt dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza