Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

167 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową. Po części oficjalnej była wojskowa grochówka

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W sobotę na placu Zwycięstwa w Słupsku 167 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę wojskową. Nowi żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża ślubowali bronić ojczyzny i konstytucji. Towarzyszyły im setki widzów - ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Niejednej mamie, czy partnerce łza się w oku zakręciła.
W sobotę na placu Zwycięstwa w Słupsku 167 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę wojskową. Nowi żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża ślubowali bronić ojczyzny i konstytucji. Towarzyszyły im setki widzów - ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Niejednej mamie, czy partnerce łza się w oku zakręciła. Fot. Magdalena Olechnowicz
W sobotę na placu Zwycięstwa w Słupsku 167 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę wojskową. Nowi żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża ślubowali bronić ojczyzny i konstytucji. Towarzyszyły im setki widzów - ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Nie jednej mamie, czy partnerce łza się w oku zakręciła.

Uroczystość odbyła się z zachowaniem wszelkich procedur wojskowych. Na początku odśpiewano hymn państwowy, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Po czym elewi zgodnym chórem ślubowali:

- Jako żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę moje ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.

Dumę z nowych żołnierzy wyraził generał Roman Kopka, dowódca garnizonu Słupsk w 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża.
- Wojsko rośnie w siłę. Dzięki temu możemy czuć się w naszym kraju bezpiecznie - mówił.

To już drugie ślubowanie żołnierzy 7. BOW w tym roku. W lutym ślubowało 101 żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej.

- Żołnierze są już po miesięcznym szkoleniu podstawowym. Teraz czeka ich krótki urlop i 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Roczna, dobrowolna służba wojskowa to pierwszy krok w wojskowej karierze. Jest to stosunkowo nowa formuła, która weszła w życie w kwietniu 2022r.. Żołnierze po roku szkolenia mogą przejść do rezerwy lub rozpocząć karierę jako zawodowcy - tłumaczy kapitan Grzegorz Kruk, oficer prasowy 7. BOW. - Nie wszyscy sobie radzą z dyscypliną wojskową, ale także z wysiłkiem fizycznym, bo służba jest wymagająca. To bardzo intensywne szkolenie – dodaje.

Potwierdzają to ci, którzy je przeszli

– Ze względu na to, że jestem sportowcem, to dla mnie było łatwo – mówi Norbert Muszyński, który w sierpniu będzie w kadrze Polski na mistrzostwach świata w kick-boxingu. – Ale nie powiem, że wojsko jest łatwe. Musieliśmy na przykład odbyć 10-kilometrowy marsz w pełnym umundurowaniu z plecakami, które ważyły po 30 kilogramów. Rano otrzymaliśmy komendę, że w kilka minut musimy spakować wszystkie swoje rzeczy i ruszać.

Żołnierzom towarzyszyły całe rodziny

- Jesteśmy dumni z naszej córki. Mocno jej kibicujemy. Wojsko to dziś prawdziwa misja. Za granicą naszego kraju toczy się wojna. Potrzebni nam nowi żołnierze. Boimy się o nią, ale jednocześnie duma nas rozpiera - mówią Dorota i Jakub.

Po części oficjalnej odbył się wojskowy piknik. Pobliskie jednostki wojskowe reprezentowały swój sprzęt i zachęcały do wstąpienia w szeregi armii. Największym powadzeniem cieszyło się stoisko z wojskową grochówką.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza