MKTG SR - pasek na kartach artykułów

184 uczniów z klas I-III pójdzie w poniedziałek do szkoły. Przyjęci zostali wszyscy, którzy chcieli

Zbigniew Marecki
W Słupsku do klas I -III w miejskich podstawówkach normalnie uczęszcza 897 uczniów. Teoretycznie od poniedziałku te wszystkie dzieci mogłyby uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki, na które zezwolił rząd w ramach I etapu uruchamia szkolnictwa.

Okazało się jednak, że po przyjęciu deklaracji ze strony rodziców chęć uczestniczenia w tych zajęciach wyraziło jedynie 184 uczniów. Najwięcej w SP nr 3, bo tam chce chodzić na nie 27 uczniów, a najmniej w SP nr 2 i 9, bo tam do szkoły przyjdzie 9 uczniów.

- Rodzice raczej chętnie kontaktowali się z naszą szkołą, ale gdy usłyszeli o ograniczeniach, to mówili, że się jeszcze zastanowią - mówi wicedyrektorka jednej z miejskich podstawówek.

Zdaniem Bogny Winiarczyk, zastępcy dyrektora Wydziału Edukacji słupskiego ratusza, wpływ na decyzje rodziców miało również to, że we wszystkich szkołach zazwyczaj po południu odbywają zdalne zajęcia edukacyjne dla uczniów. Dlatego na posłanie dzieci do szkoły decydowali się głównie ci, którzy przed południem nie mieli ich z kim zostawić w domu.

Z naszej sondy wynika, że szkoły są już przygotowane do nowej formy zajęć. Nauczyciele, administracja i obsługa szkoły przeszli specjalne szkolenia i zostali wyposażeni w w środki ochronne. Natomiast w piątek przeprowadzono testy na obecność koronawirusa dal nauczycieli i innych pracowników szkół, których koszty pokrył samorząd Słupska.

Przypomnijmy: Zgodnie z wytycznymi MEN dyrektor szkoły ma określić szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, które będą przebywać w szkole. Forma zajęć dydaktycznych będzie uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Testy na koronawirusa wśród pracowników miejskich żłobków, p...

Zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, zdecyduje o podziale uczniów do poszczególnych grup i ustali, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia.

Dyrektor szkoły, wspólnie z nauczycielami, oceni stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych klas I-III i rozplanuje pozostałe treści do 26 czerwca 2020 r., czyli do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Ponadto dyrektor z nauczycielami ustali, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania i dostosuje sposób realizacji podstawy programowej odpowiednio dla uczniów przebywających w szkole, jak i pozostających w domu.

Liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole w formule stacjonarnej powinna być uzależniona od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą. Apelujemy do samorządów i dyrektorów szkół, by organizacja tych zajęć i ich godzinowy wymiar uwzględniał proporcję uczniów pozostających pod opieką w szkole i tych uczących się w domu.

Nauczyciel w ramach swojego pensum może prowadzić zajęcia oraz przygotowywać i przekazywać materiały do kształcenia na odległość. Nauczycielowi, któremu dyrektor na nowo określił organizację zadań przysługują godziny ponadwymiarowe, jeśli jego tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych zostanie przekroczony.

Zobacz także: Co ze szkołą w tym roku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza