Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus. Matka samotna, ale wciąż zamężna

Redakcja
Zgodnie z przepisami, w przypadku pań będących w związkach małżeńskich, nie żyjących faktycznie ze swoimi mężami, muszą być brane pod uwagę zarobki ich mężów.
Zgodnie z przepisami, w przypadku pań będących w związkach małżeńskich, nie żyjących faktycznie ze swoimi mężami, muszą być brane pod uwagę zarobki ich mężów. Archiwum
- Choć sama wychowuję dzieci, muszę podawać opiece społecznej zarobki męża. A tych nie znam - mówi czytelniczka.

Nasza czytelniczka ma dwoje dzieci. Jedno z nich jest już pełnoletnie, drugie uczy się jeszcze w szkole podstawowej. Kobieta wychowuje je sama. Mąż bowiem zostawił rodzinę kilka lat temu. Wyjechał do pracy za granicę. Od tego czasu nie kontaktuje się ani z dziećmi, ani z ich matką. Od dawna nie przesyła też pieniędzy na utrzymanie rodziny.

- Gdy w ubiegłym roku ruszył program „Rodzina 500+”, natychmiast złożyłam wniosek o pieniądze na młodsze dziecko. Liczyłam na te pieniądze, bo potrzeb w naszej rodzinie jest wiele. Niestety, okazało się, że ich nie dostałam - mówi kobieta. - Natomiast Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wciąż chce ode mnie nowych zaświadczeń, również dotyczących zarobków męża. A przecież ja nie wiem, ani ile zarabia, ani gdzie i czy w ogóle jeszcze pracuje.

Jak twierdzi, powodem może być fakt, że formalnie ona i ojciec jej dzieci są jeszcze małżeństwem.

- Nie mogę rozwieźć się z mężem, nawet gdybym tego chciała, bo nie wiem, gdzie jest i co się z nim dzieje - mówi słupszczanka. - Jednak choć formalnie jesteśmy małżeństwem, faktycznie to ja sama wychowuję nasze dzieci. Powinnam być więc traktowana jak samotna matka.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie dowiedzieliśmy się, że kwestię przyznania lub nie pieniędzy z rządowego programu regulują przepisy.

- Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci określa, jak należy rozumieć skład rodziny. Oznacza to, że w przypadku pań będących w związkach małżeńskich, nie żyjących faktycznie ze swoimi mężami, muszą być brane pod uwagę zarobki ich mężów przy ustalaniu kryterium dochodowego, w przypadku starania się o świadczenie pieniężne 500 plus na pierwsze dziecko. Tak stanowią przepisy - tłumaczy Klaudiusz Dyjas, dyrektor MOPR. - Kryterium dochodowe wynosi 800 zł na osobę w rodzinie. Jeżeli rodzina spełnia warunek, świadczenie jest wypłacane na pierwsze dziecko. Kryterium nie obowiązuje na drugie i każde kolejne dziecko do 18. roku życia.

Dyrektor MOPR dodaje również, że istnieją inne niż program 500+ formy wsparcia osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych.

- Mogą one ubiegać się o świadczenia rodzinne czy formy pomocy wynikające z ustawy o pomocy społecznej - mówi Klaudiusz Dyjas.

Oglądaj także: Klaudiusz Dyjas o programie 500 plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza