Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka. Miejskie uroczystości pod Krzyżem Katyńskim w Słupsku [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Pod Krzyżem Katyńskim w Słupsku oddano hołd Polakom, którzy zginęli z rąk sowieckiego agresora oraz tym, którzy zostali zesłani na Sybir.
Pod Krzyżem Katyńskim w Słupsku oddano hołd Polakom, którzy zginęli z rąk sowieckiego agresora oraz tym, którzy zostali zesłani na Sybir. Wojciech Lesner
Pod Krzyżem Katyńskim, na Starym Cmentarzu w Słupsku, zorganizowano obchody 84. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz uczczono Dzień Sybiraka. Oddano hołd ofiarom wojny i Polakom zesłanym na Sybir.

18 września, bo w ten dzień miasto zorganizowało obchody rocznicowe, na Stary Cmentarz w Słupsku przybyły delegatury służb mundurowych, władz samorządowych, parlamentarzystów, a także słupskiego Związku Sybiraków. Asystę honorową wystawił Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie oraz 73. Batalion Lekkiej Piechoty. Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe ze szkół.

Pod Krzyżem Katyńskim, symbolem wszystkich sowieckich zbrodni popełnionych na Polakach oddano hołd tym, którzy zginęli broniąc Ojczyzny przed sowieckim agresorem oraz tym, którzy w wyniku działań okupanta zesłani zostali do miejsc kaźni, na Sybir.

- Pozwólcie, że przywołam pamięci tych, których już nie ma wśród nas. Często w tak dostojnych miejscach przypominamy sobie historię, a nie pamiętamy o tych, przez których, albo dzięki którym tu się znajdujemy. Przywołujmy na co dzień ich pamięci. Serdecznie dziękuję, że jest wśród nas młodzież. Przypominajmy młodzieży i uczmy ją na co dzień, jak wielkich czynów dokonali Polacy w kampanii wrześniowej 1939 roku i przez kolejne lata – mówił Marek Goliński, wiceprezydent Słupska. - Przywołujemy pamięci tych, którzy walczyli za wolność naszą i waszą. A Polacy walczyli na całym świecie. Przywołujemy pamięci tych, którzy zginęli nie tylko z rąk nazistowskich Niemiec, ale również Słowian ze wschodu, z rąk rosyjskich barbarzyńców.

Przewodniczący Związku Sybiraków w Słupsku, Jerzy Lisiecki opowiadał o tragicznych wydarzeniach sprzed wielu lat również w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

- Patrzymy z oburzeniem na codzienne obrazy bombardowań miast ukraińskich. Rosja ogłosiła nieuznawanie norm i traktatów międzynarodowych, czasem też, których sami byli twórcami. Rosyjski duch imperializmu odżył ponownie. Z większą wyrazistością my, Sybiracy, wspominamy życie nasze, naszych rodzin, w czasach już odległych. Cierpienia rodzin ukraińskich przywołują z pamięci naszą niedolę oraz okupację rosyjską. O tym, póki żyjemy, chcemy mówić – podkreślał Jerzy Lisiecki.

Ku czci ofiar II wojny światowej, przybyłe na uroczystość delegatury złożyły pod Krzyżem Katyńskim wiązanki kwiatów.

Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września, w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z września 2013 roku. W ten sposób, co roku oddawany jest hołd wszystkim Polakom, którzy zostali zesłani na Syberię oraz inne tereny Związku Radzieckiego. Pierwsze zsyłki na Sybir miały miejsce już w XVII w., kiedy wysłano tam grupę 10. tys. uczestników konfederacji barskiej. Następnie, w głąb Rosji zsyłani byli uczestnicy powstań niepodległościowych, czy działacze konspiracyjni. Po 17 września 1939 r. deportowano na tereny Kazachstanu i Syberii blisko półtora miliona Polaków.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza