Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości miejskie w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zeszłoroczne słupskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Zeszłoroczne słupskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej Łukasz Capar
Uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w samo południe na pl. Zwycięstwa w Słupsku. Zaplanowano przemówienia okolicznościowe, odczytanie Apelu Pamięci i oddanie salwy honorowej. Pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego zostaną złożone wieńce i zapłoną znicze.

Uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Kombatanta rozpoczną się o godz. 12. Przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, harcerzy, młodzieży i organizacji i instytucji działających w mieście oddadzą hołd bohaterom i ofiarom II wojny światowej. O godz. 11.40 zaplanowano wystawienie posterunków honorowych przy pomniku Żołnierza Polskiego i zbiórkę pocztów sztandarowych.

W programie uroczystości - wspólne zaśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, podniesienie flagi państwowej na maszt, przemówienia okolicznościowe, odczytanie Apelu Pamięci i oddanie salwy honorowe. Przybyłe delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem.

Historia
1 września 1939 roku, o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę na całej długości granicy między obydwoma państwami. Symbolicznym początkiem drugiej wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy, mimo ogromnej przewagi agresora, od początku stawiali bohaterski opór. Na północy uderzenie niemieckich wojsk pancernych doprowadziło do rozbicia części wojsk Armii „Pomorze” w Borach Tucholskich oraz, mimo początkowego sukcesu pod Mławą, Armii „Modlin”.

W izolacji od reszty kraju walczyli obrońcy polskiego wybrzeża. Pierwszego dnia wojny Niemcy zaatakowali Pocztę Polską w Gdańsku. Zmobilizowani wcześniej pocztowcy bronili się cały dzień, poddając się dopiero po podpaleniu budynku przez napastników. Następnym celem była polska składnica tranzytowa na Westerplatte. Żołnierze polscy w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza przez pancernik „Schleswig-Holstein” i bombardowani przez lotnictwo.

W ciągu pierwszych dni wojny praktycznie wyeliminowano z walki Polską Marynarkę Wojenną.
Niemcy uderzyli również na jednostki WP broniące pod dowództwem płk. Stanisława Dąbka rejonu Gdyni. Po utracie największego polskiego portu Polacy bronili się na Oksywiu, spychani w zaciętych walkach w kierunku morza. 19 września Niemcy złamali opór na pozycji w Babim Dole, a płk Dąbek nie chcąc się poddać, popełnił samobójstwo. Odtąd ostatnim punktem obrony na wybrzeżu pozostał półwysep Hel.

Utrudnienia w ruchu
Z uwagi na przygotowania do uroczystości pl. Zwycięstwa będzie wygrodzony i częściowo zamknięty (1/3 placu od strony Pomnika Żołnierza Polskiego). Droga przejazdowa wzdłuż ratusza zostanie pozostawiona do użytkowania. Plac Zwycięstwa zostanie częściowo zamknięty w terminie od godz. 14 w czwartek - 31.08, do godz. 14 - 1.09.2023 r. W tym należy stosować się do czasowej zmiany organizacji ruchu, nie parkować w miejscu wygrodzenia, ponieważ pozostawienie pojazdu w tym miejscu będzie skutkowało odholowaniem pojazdu na parking strzeżony na koszt właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza