Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ach, ta Arabeska! 50 lat temu nastolatki ze Słupska rozgrzały ustecki port [ZDJĘCIA]

Ireneusz Wojtkiewicz
Taniec Arabeski w kostiumach z kapslami w porcie Ustka 45 lat temu
Taniec Arabeski w kostiumach z kapslami w porcie Ustka 45 lat temu Ireneusz Wojtkiewicz
Wydawało się, że sięgam do zdjęć archiwalnych sprzed 50 lat, kiedy słupska Grupa Baletowa „Arabeska” pozowała do zdjęć z występu w porcie Ustka, a rozwiązał się istny worek wspomnieniowy. Bo wiosną 1973 roku, gdy realizowano fotoreportaż w porcie, Arabeska miała 5 lat. Tworzyła ją kilkunastoosobowa grupa urodziwych nastolatek ze Słupska, które pod choreograficznym kierownictwem Mieczysławy Kątnik (później i obecnie Mieczysławy Kętrzyńskiej) oraz oprawie muzycznej Stanisława Kątnika zaczęły podbijać krajowe i zagraniczne estrady.

Co już potrafiła, pokazała nam na nabrzeżu i na pokładzie dyżurującego w Ustce kutra ratowniczo-holowniczego R4. Panowała zimna, kwietniowa aura, ale widać nie przeszkadzała tancerkom. Ba, w popisach tanecznych uczestniczył też pokładowy psiak, który pokazał, że za przysmaki też potrafi być estradowym artystą.

Warto też przypomnieć, że kuter R4, któremu 45 lat temu przypadła rola sceny dla „Arabeski”, właśnie dobijał końca swej morskiej służby. Zbudowany i wprowadzony do służby prawdopodobnie na przełomie lat 1957 – 1958 jako jedna z serii czterech jednostek ratowniczych. Jej konstrukcję zaadaptowano z kutrów rybackich, przy czym dokonano pewnych modyfikacji dla polepszenia stateczności. Poszycie kadłuba było drewniane, kuter długi na ponad 25 m, szeroki na 6,4 m, wyporność 80 BRT, napędzany 310-konnym silnikiem, pozwalającym rozwijać maksymalną prędkość 10 węzłów. Załoga 8-osobowa plus uzdolniony tanecznie pokładowy psiak.

R4 najczęściej stacjonował w Kołobrzegu, ale pod koniec swego żywota często dyżurował w Ustce. Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych na Bałtyku niosąc pomoc potrzebującym spod różnych bander. Wycofany ze służby w Polskim Ratownictwie Okrętowym w 1975 roku, ale nadal był wykorzystywany jak baza dla nurków pod nazwą „Renata”. W 1985 roku trafił do muzeum morskiego w Szczecinie.

Arabeska przypomina dzieje R4 nie tylko swoim występem na pokładzie i na nabrzeżu. Dzięki niej utrwalił się obraz Ustki za starą architekturą, dawnymi spichlerzami i wiodącą do portu linią kolejową. Czyli jest sporo tego, czego już nie ma albo zmieniło swój widok.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza