Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pomorska w Słupsku może doktoryzować i habilitować prawników. To historyczny moment dla uczelni

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Nauki prawne to młoda dyscyplina na Akademii Pomorskiej
Nauki prawne to młoda dyscyplina na Akademii Pomorskiej Łukasz Capar
Akademia Pomorska w Słupsku uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego na kierunkach prawo i administracja, a także na literaturoznawstwie, nauce o bezpieczeństwie i historii. To pierwszy tak duży krok w kierunku powstania uniwersytetu i historyczny moment dla uczelni.

Pierwszą dobrą wiadomością dla Akademii Pomorskiej w Słupsku była decyzja Ministra Edukacji i Nauki w zakresie ewaluacji działalności naukowej w dyscyplinie nauki prawne. Uczelnia otrzymała kategorię A+, która jest potwierdzeniem bardzo wysokiego poziomu działalności naukowej Instytutu Prawa i Administracji w skali kraju. To ogromny sukces uczelni, tym bardziej, że Instytut ten istnieje dopiero od trzech lat.
Dzień później przyszła decyzja o nadaniu kategorii B+ kierunkom historia, literaturoznawstwo oraz nauki o bezpieczeństwie. To historyczny moment dla uczelni.

- Zarówno kategoria A+, jak i B+ uprawniają do doktoryzowania i przyznawania stopnia doktora habilitowanego. Uczelnia pierwszy raz w swojej historii będzie miała takie możliwości na czterech kierunkach – mówi prof. dr hab. Przemysław Dąbrowski, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych w Instytucie Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Przy czym kategoria A+ jest nadana uczelni pierwszy raz w dziejach istnienia uczelni. Nigdy na żadnym kierunku Akademia Pomorska nie miała takich uprawnień – podkreśla profesor.

Nauki prawne to młoda dyscyplina na Akademii Pomorskiej.

- Teraz celem jest ich utrzymanie i robienie wszystkiego, aby w kolejnej ewaluacji kategorię A plus utrzymać na kolejne lata. To bardzo ważne uprawnienia dla uczelni. Poza otrzymanymi uprawnienia do nadawania tytułów naukowych, idą za tym duże pieniądze na badania naukowe, a więc profitów jest bardzo dużo. Jeżeli chodzi o nauki prawne, to Instytut powstał w październiku 2019 roku i tak naprawdę przez 2020 i 2021 rok wykonaliśmy gigantyczną pracę – to nawet nie jest duża - ale naprawdę gigantyczna praca. Nawet nie planowaliśmy kategorii A. Po cichu celowaliśmy w kategorię B+, ale nie sądziliśmy, że uda nam się otrzymać jedną z najwyższych kategorii naukowych – mówi profesor Dąbrowski. - Jest kilka obszarów oceny uczelni. Jedną z nich są kategorie naukowe i Akademia Pomorska, która cały czas się rozwija, na tę chwilę ma cztery dyscypliny, które mają uprawnienia do doktoryzowania i habilitacji. Jest to dobry początek, aby pójść dalej w stronę uniwersytetu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli uczelnia ma sześć dyscyplin ewaluowanych na B+ lub A+, może wystąpić o stworzenie uniwersytetu i wiem, że taki plan jest. Akademia Pomorska jest na dobrej drodze, aby taki plan dokonać.

Pierwsi doktorzy prawa będą już wkrótce.
- Są już dwie, trzy osoby w naszym Instytucie, które mają napisane doktoraty i będą to pierwsze osoby, które będziemy doktoryzować. Musimy jednak najpierw stworzyć szereg procedur – m.in. stworzyć radę dyscypliny, ale od października będziemy gotowi, aby pierwsze procedury przeprowadzać. Z habilitacjami to nie jest tak łatwo i szybko, wiec myślę, że to będzie proces wydłużony w czasie – mówi Dąbrowski.

Rekrutacja na wszystkie kierunki Akademii Pomorskiej trwa do 5 września.
- Tegoroczny nabór na prawo jest całkiem niezły. W strategii i misji przy budowaniu Instytutu prawa i Administracji założyliśmy, że nie chcemy być masowym kierunkiem, ale elitarnym i nie przyjmować jak największej liczby osób, ale postawić na zajęcia tutoringowe, które opierają się na indywidualnej relacji wykładowcy ze studentem. Dlatego przyjmujemy jedynie 50 osób. Na tę chwilę zarejestrowanych jest około 40 chętnych. Rekrutacja trwa do września, więc jest to niezły wynik. Mam nadzieję, że stworzymy dwie grupy tak, aby te zajęcia były jak najbardziej indywidualne tak, jak to robiliśmy do tej pory. Cieszy się to dużym powodzeniem i studenci są bardzo zadowoleni z takiej formy zajęć. I tym się wyróżniamy spośród innych uczelni. Każdy student ma indywidualną opiekę nauczyciela akademickiego – mówi profesor Przemysław Dąbrowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza