Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol problemem. Piją dyrektorzy, kobiety, dzieci

Magdalena Olechnowicz [email protected]
Międzynarodowe badania pokazują, że alkohol pije coraz więcej dzieci i młodzieży.
Międzynarodowe badania pokazują, że alkohol pije coraz więcej dzieci i młodzieży. Kamil Nagórek
Wczoraj rozpoczęła się kampania pod hasłem Miesiąc Trzeźwości. Organizatorzy akcji twierdzą, że nowym, niepokojącym zjawiskiem jest uzależnienie ludzi młodych jednocześnie od alkoholu i narkotyków.

Kampania to inicjatywa Stowarzyszenia Krokus. Miesiąc Trzeźwości rozpoczęto wczoraj mszą świętą w kościele pw. św. Jacka.

- Alkoholizm to choroba i temat, który wciąż trzeba nagłaśniać. Nie można milczeć, bo zjawisko narasta i staje się coraz bardziej niebezpieczne. My pragniemy pokazać ludziom uzależnionym, że jest droga do zatrzymania choroby - mówi Maria Podlipna, wiceprezes Stowarzyszenia Krokus Centrum Trzeźwości. Piją ludzie ze wszystkich grup społecznych.

- W swoich grupach terapeutycznych mamy księży, dyrektorów dużych przedsię-biorstw, biznesmenów. Wczoraj przyszedł młody mężczyzna, informatyk. Przyznał, że nie radzi sobie z problemem - wymienia Podlipna. - Niestety pije też coraz więcej kobiet i im jest jeszcze trudniej, bo pijana kobieta w społeczeństwie jest spostrzegana jeszcze gorzej niż pijany mężczyzna - dodaje.

Najbardziej niepokojące jest to, że alkohole piją coraz młodsze dzieci.
- Międzynarodowe badania pokazują, że piją już sześcioletnie dzieci. Problem coraz częściej spotykany jest w szkołach podstawowych i gimnazjach. Moim zdaniem za mało się tam mówi o alkoholizmie - twierdzi Podlipna.

Na co dzień dyżuruje ona przy alkoholowym telefonie zaufania. - Niedawno zadzwoniła matka 16-latki. Znalazła córkę pijaną leżącą na ulicy. Zdarza się jej to notorycznie. Innym razem przez trzy godziny rozmawiałam z młodą kobietą, która chciała popełnić samobójstwo. Uratowałam ją. Później przyszła i podziękowała - mówi Maria Podlipna.

Nowym zjawiskiem jest tzw. uzależnienie krzyżowe. - Chodzi o łączenie alkoholu z narkotykami i dotyczy najczęściej młodzieży. Czasami dochodzi jeszcze hazard. Sieje to ogromne spustoszenie w organizmie człowieka. Zmiany, jakie zachodzą w korze mózgowej, są nieodwracalne. Alkohol w połączeniu z narkotykami wywołuje często niewyobrażalną agresję, a często też przywołuje myśli samobójcze - mówi Podlipna.

Coraz większym problemem jest też plaga nietrzeźwych kierowców na drogach. Zjawisko potwierdzają policyjne statystyki.

- W zeszłym roku w naszym regionie zatrzymano 761 nietrzeźwych kierowców, 24 z nich było sprawcami wypadków drogowych, 30 zostało rannych w wypadkach, 71 spowodowało kolizję. To zdecydowanie wię-cej niż w 2009 roku - mówi Robert Czerwiński, rzecznik prasowy słupskiej policji.

Miesiąc Trzeźwości
Miejsce: Stowarzyszenie Krokus Centrum Trzeźwości, ul. Sienkiewicza 7

-4 marca, godz. 18 - spotkanie z Lidią Serafin z Tamy: "Jaka jest skuteczność pomocy osobom pokrzywdzonym?", godz. 19 - spotkanie z policjantem: "Statystyka wypadków na drogach przez nietrzeźwych kierowców".

-11 marca, godz. 17.30 - prelekcja z przedstawicielem Narkomanii Walentyną Czarnecką: "Wpływ narkotyków na alkohol jako uzależnienie krzyżowe"; godz. 19 - spotkanie z Danutą Bieńkowską, terapeutką oddziału uzależnień.

-18 marca, godz. 17.30 - spotkanie z przedstawicielami opieki społecznej: "Stosowanie form pracy pracowników socjalnych w walce z uzależnieniem", godz. 19 - wykład dr. Konrada Kiersnowskiego: "Wpływ alkoholu na psychikę osoby uzależnionej".

-25 marca, godz. 18 - podsumowanie Miesiąca Trzeźwości.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza