Alpejskie MŚ. Triumf Flury w zjeździe. Faworyzowana Goggia ominęła bramkę...

OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Jasmine Flury została niespodziewaną mistrzynią świata w zjeździe
Jasmine Flury została niespodziewaną mistrzynią świata w zjeździe GUILLAUME HORCAJUELO/PAP/EPA
Szwajcarka Jasmine Flury triumfowała w zjeździe i zdobyła złoty medal mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Meribel i Courchevel. Faworytka tej konkurencji Włoszka Sofia Goggia ominęła bramkę i została zdyskwalifikowana.

29-letnia Flury nigdy wcześniej nie zajęła miejsca nawet w pierwszej dziesiątce MŚ, a w Pucharze Świata odniosła tylko jedno zwycięstwo - w supergigancie w 2017 roku. Z kolei w styczniu ubiegłego roku była druga w zjeździe i to były jej jedyne podia w tym elitarnym cyklu. W sobotę pokonała trasę w czasie 1.28,03 i uzyskała 0,04 s przewagi nad Austriaczką Niną Ortlieb. Brązowy medal wywalczyła rodaczka Flury - Corinne Suter (0,12 s), dla której był to trzeci z rzędu medal MŚ w zjeździe (w 2019 roku była druga, a dwa lata później zdobyła złoto).

Dyskwalifikacja faworytki

Sofia Goggia, która w Pucharze Świata odniosła tej zimy cztery zwycięstwa w zjeździe i prowadzi w klasyfikacji tej konkurencji, jest złotą medalistką olimpijską z 2018 roku, ale mistrzynią świata nigdy nie była. W sobotę popełniła błąd w dolnej części trasy. Początkowo zmierzono jej czas - o prawie pół sekundy słabszy od wyniku Flury, ale po krótkiej analizie Włoszkę zdyskwalifikowano.

- Jestem smutna, bo już nikt nigdy nie da mi szansy, żeby na tych mistrzostwach zdobyć złoty medal w zjeździe. Ale z drugiej strony - taki jest sport. Czasem nie wychodzi, czasem zajmuje się czwarte miejsce. Ale miałam udany sezon. Trzeba wyciągnąć wnioski, ale moja kariera toczy się dalej - powiedziała 30-letnia Goggia.

W zawodach wystartowało 29 narciarek. Nie było wśród nich reprezentantek Polski.