Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Altanki ogrodowe

Redakcja
Miło by było skryć się przed gorącem lub deszczem w takiej altanie
Miło by było skryć się przed gorącem lub deszczem w takiej altanie
O zaletach altanki ogrodowej nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Żeby móc w pełni korzystać z jej zalet, trzeba jednak zadbać o to, by miała solidne podłoże.

Ekspert radzi

Ekspert radzi

Gres będzie najlepszy
Anna Dydycz, GRUPA ATLAS:
Odpowiednią okładziną dla tego typu posadzki są płytki gresowe. Gres to wyjątkowo trwały materiał, twardy, odporny na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie - płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy. Wymagają one specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się na przykład zaprawy z linii Atlas PROgres. Dzięki swoim właściwościom, pozwalają one trwale i mocno zespolić okładzinę z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Taki klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania - od 4 do 20 milimetrów.

Postawienie samej altanki to nie problem. Można kupić gotową, wykonaną z drewna, i zmontować według instrukcji. Niezależnie od tego, z jakiego materiału chcemy ją zbudować, podstawę zawsze stanowić powinien solidny fundament.

W przypadku altany, fundament nie musi być wcale głęboki - tak naprawdę powinno wystarczyć 50-60 centymetrów.

Najpierw instrukcja

Przed przystąpieniem do wykonania fundamentów i końcowej posadzki należy zapoznać się z instrukcją montażu altanki i na odpowiednim etapie prac budowlanych zamontować elementy, które będą służyć do jej posadowienia.
Pierwszą czynnością będzie zebranie humusu (czyli warstwy ziemi urodzajnej wraz z trawą) w miejscu, gdzie chcemy wybudować altanę.

Następnie wykonujemy wykop pod fundament po obrysie przyszłej altany i układamy szalunek z desek (deski powinny wystawać ok. 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów).

Czas na zbrojenie

Teraz układamy zbrojenie z prętów - na przykład o przekroju 8 milimetrów. Wlewamy beton. Najtaniej wyjdzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Żeby je sobie zapewnić, warto uzupełnić mieszankę o odpowiedni preparat, czyli tzw. plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu.

Dodaje się go bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można użyć posadzki cementowej - to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza