MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Auta z kratką: Pamiętaj o rejestracji umowy w urzędzie skarbowym

Opr. Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. nowiny.strefabiznesu.pl
Po 31 grudnia 2012 r. przepisy przejściowe przestaną obowiązywać, auta z kratką ponownie staną się towarem numer jeden wśród inwestycji polskich firm.
Po 31 grudnia 2012 r. przepisy przejściowe przestaną obowiązywać, auta z kratką ponownie staną się towarem numer jeden wśród inwestycji polskich firm.
Przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku podpisali umowę leasingu na samochód z kratką, muszą spełnić jeszcze jeden bardzo ważny warunek: zarejestrować umowę we właściwym urzędzie skarbowym najpóźniej do 31 stycznia br.

W przeciwnym razie utracą prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

Warunek skorzystania z ulgi

 - Wielu klientów, którzy by wykorzystać możliwość zakupu auta za niższą o VAT cenę, zawarli umowę leasingu jeszcze w ubiegłym roku, nie jest świadomych, że to nie wystarczy, żeby z takiej ulgi podatkowej skorzystać - wyjaśnia Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing. - W celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku od samochodów z "kratką" konieczne jest zarejestrowanie umowy we właściwym dla klienta urzędzie skarbowym, najpóźniej do końca stycznia bieżącego roku.

Rejestracja na różne sposoby

Rejestracji można dokonać listownie, nadając na adres urzędu listem poleconym przesyłkę z umową. Jednak najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest osobista wizyta leasingobiorcy w urzędzie skarbowym. W tym celu powinien on przygotować oryginał umowy leasingu wraz z ewentualnymi dokumentami uzupełniającymi i ich kopie - to z pewnością przyspieszy całą procedurę na miejscu.

Pojawiają się jednak wątpliwości w związku z opłata skarbową: czy rejestracja umowy leasingu podlega jej czy nie?

Warto zadzwonić

 Według naszej wiedzy, zgłoszenie umowy leasingu w urzędzie jest zwolnione z opłat skarbowych - podpowiada Mariusz Włodarczyk. - Jednak, aby mieć stuprocentową pewność, zgłoszenie poprzedźmy telefonem do urzędu skarbowego. Zapytajmy, jak wygląda w tym zakresie praktyka.

 Leasingobiorca, aby być zupełnie pewnym uzyskania pełnego doliczenia powinien pamiętać jeszcze o jednym: w zawartej z firmą leasingową umowie nie mogą zostać dokonywane żadne zmiany, a w szczególności te, które dotyczą wartości pojazdu i wpływają na wysokość podatku VAT do odliczenia.

Temat kratek wróci

Chociaż teraz nie możemy już skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT od kratek, to z pewnością jeszcze o nich usłyszymy - dodaje Mariusz Włodarczyk. - Decyzja Rady Unii Europejskiej jest czasowa, co oznacza, że najprawdopodobniej po 31 grudnia 2012 r., czyli po tym, jak przepisy przejściowe przestaną obowiązywać, auta z kratką ponownie staną się towarem numer jeden wśród inwestycji polskich firm.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza