MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto chce wydzierżawić inwestorowi działkę za kinem Milenium. Radni wyrazili zgodę

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Miasto chce wydzierżawić inwestorowi działkę za kinem Milenium
Miasto chce wydzierżawić inwestorowi działkę za kinem Milenium Łukasz Capar
Rada Miejska podjęła decyzję, która pozwoli miastu wydzierżawić działkę za kinem Milenium prywatnemu inwestorowi. To kolejny krok, który ma umożliwić realizację wielomilionowej inwestycji.

Przypomnijmy, rewolucyjną inwestycję w centrum miasta planuje przeprowadzić słupski przedsiębiorca Sławomir Gojdź, właściciel m.in. firmy Paula Fish. Na terenie pomiędzy płytą Starego Rynku a ul. Piekiełko, gdzie znajduje się obecnie budynek po kinie Milenium, planuje wybudować kompleks kilkukondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się miejsce na restauracje, hotel, biura, sklepy, a nawet muzeum. Na podziemnej kondygnacji zaplanowano natomiast utworzenie ogólnodostępnego parkingu dla stu aut.

Na środowej (24.04) sesji rady miejskiej, radni wyrazili zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność miasta - chodzi o działkę zlokalizowaną za budynkiem kina Milenium. To pokłosie wniosku prywatnego inwestora, który 22 kwietnia wystąpił do prezydent miasta o zawarcie umowy dzierżawy tego terenu.

- Na tym terenie, w tym kwartale, ma być realizowana inwestycja pod nazwą „Milenium”. 2/3 kwartału jest już w rękach inwestora, 1/3 jest własnością miasta. Inwestor zdecydował, że dla realizacji tej inwestycji chciałby wydzierżawić tę nieruchomość i w związku z tym, z takim wnioskiem się zwrócił. Jednocześnie prośba była również o podjęcie działań w miarę pilnie, bo wymaga tego trwający proces inwestycyjny – jest kwestia pozyskania finansowania na tę inwestycję, uzyskania niezbędnych zgód – to jest w gestii inwestora. Natomiast prezydent uwzględniając państwa stanowisko niezwłocznie po otrzymaniu tego wniosku, jeszcze tego samego dnia, przygotował projekt uchwały – tłumaczył Łukasz Kobus, sekretarz Miasta Słupska.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku, pomysł prywatnego inwestora na zagospodarowanie kwartału Milenium został przedstawiony radnym, którzy poparli go jednogłośnie i zaapelowali do prezydent o podjęcie działań mających na celu usunięcie wszelkich potencjalnych kolizji przy realizacji inwestycji. Chodziło m.in. o uregulowanie struktury właścicielskiej nieruchomości za budynkiem dawnego kina.

- Z punktu widzenia miasta, jest to korzystna sytuacja, jeżeli mamy umowę dzierżawy, ponieważ w umowie dzierżawy możemy zapisać między innymi to jaka inwestycja i w jakim celu będzie tam realizowana i w ramach tej umowy będziemy mieć kontrolę nad tym, jak ten kwartał i ta działka będzie zagospodarowywana. Ta działka będzie też przynosiła dochody dla miasta, ponieważ będzie czynsz dzierżawny płacony każdego miesiąca – wyjaśniał Łukasz Kobus.

Część radnych dopytywała o szczegóły umowy dzierżawy, która miałaby zostać zawarta między miastem a prywatnym inwestorem. Pojawiły się wątpliwości co do późniejszej ewentualnej sprzedaży nieruchomości.

- Ta inwestycja nie będzie do końca realizowana na dzierżawie. Jest to niekorzystne dla inwestora, więc docelowo będzie chciał wejść w posiadanie tej nieruchomości. Czy pani prezydent bierze pod uwagę sprzedaż tej nieruchomości po podpisaniu umowy dzierżawy? - dopytywał radny Paweł Szewczyk.

Radna Renata Stec stwierdziła, że sprawa powinna zostać poddana pod obrady radzie w nowym składzie.

- Nie mamy projektu umowy dzierżawy. Bierzemy „kota w worku”, czek „in blanco”. My nic nie wiemy. Naprawdę, nic nie stoi na przeszkodzie, że przesuniemy to, tym bardziej, że zmiany MPZ tego terenu będzie uchwalała nowa rada – sugerowała.

Sekretarz miasta zapewnił, że warunki dzierżawy zostaną przedstawione radnym nowej kadencji, nim umowa z inwestorem zostanie podpisana.

- Rada będzie miała wgląd, a możliwe, że też wpływ na treść takiej umowy. Trudno odpowiedzieć na pytanie czy chcemy sprzedać to wcześniej, bo inwestor nie chce tego kupić wcześniej, co wynika z wniosku. W umowie będzie zapis dotyczący prawa pierwokupu i to wynika z przepisów, że dzierżawca będzie miał możliwość pierwokupu, jeżeli doszłoby do zbycia. Żeby doszło do zbycia musi być wola miasta, czyli miasto musiałoby chcieć to sprzedać – mówił Łukasz Kobus. - Na tę chwilę przyszliśmy państwa prosić o dzierżawę na okres nie krótszy niż 10 lat, nie o sprzedaż – zwracał się do radnych.

Ostatecznie, za przyjęciem uchwały zagłosowało 18 radnych, trzech z klubu PO było przeciw – Anna Rożek, Renata Stec i Paweł Szewczyk. Dwóch radnych było nieobecnych – Bożena Hołowienko i Mirosława Sagun.

Swoją inwestycję przy Starym Rynku inwestor planuje rozpocząć się w 2025 lub 2026 roku. Wstępne plany przewidują oddanie do użytku nowych budynków w 2027 roku. Budowa miałaby kosztować ponad 100 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza