AZS AWFiS Gdańsk - Słupia Słupsk 29:31 (19:14)

Natalia Borowska w ataku. Pogoń (niebieskie stroje) awansowała do superligi.
Natalia Borowska w ataku. Pogoń (niebieskie stroje) awansowała do superligi. Kamil Nagórek
Słupia przegrywała już 14:22 w Gdańsku, ale pokazała charakter i wygrała z akademiczkami 31:29. Dzięki tej wygranej wróciła na pozycję wicelidera i ma szansę na baraże o superligę.

W Gdańsku od początku grania trwała twarda walka. Pierwsza faza rywalizacji przebiegała według schematu: gol za gol. Często notowano remisy 1:1, 2:2, 5:5, 7:7, 8:8. Tak było do trzynastej minuty. Później to gdańszczanki zagrały skuteczniej w ataku, oddawały rzuty z przygotowanych pozycji, poprawiły grę w obronie, nie miały strat. AZS AWFiS uzyskał przewagę 15:11 w 26. minucie. Gdański zespół na przerwę zszedł z przewagą pię-ciu goli (19:14). Warto nadmienić, że w I połowie słupska bramkarka Iwona Łoś obroniła trzy rzuty karne. Zaraz po przerwie miejscowe zdobyły trzy gole. Wydawało się, że sobotni mecz jest wybitnie pod kontrolą akademiczek z Gdań-ska, które prowadziły już 22:14.

Ta przewaga uśpiła gospodynie. Od 36. minuty nastąpiła metamorfoza w szeregach Słupi, która nie dawała za wygraną. Jej zawodniczki walczyły ofiarnie i wszystko im wychodziło. Szczypiornistki ze Słupska wzniosły się na wyżyny swoich wysokich umiejętności. Przejęły inicjatywę i zaczęły dyktować warunki gry. Przez kolejne szesnaście minut słupszczanki wykazały się znakomitą dyspozycją rzutową. Zdobyły 14 goli. Ponadto Słupia była wyjątkowo zdyscyplinowana w obronie i w tym fragmencie spotkania AZS AWFiS uzyskał tylko dwie bramki. W 52. minucie na tablicy wyników było 28:24 dla Słupska.

W końcówce meczu zrobiło się nerwowo, ale Słupia konsekwentnie pilnowała korzystnego wyniku. To był cudowny finisz słupskich szczypiornistek. Wygrać 31:29 w takiej sytuacji było prawdziwym majstersztykiem.

Przełomowe były trafienia Aleksandry Porębskiej. To one dały jeszcze nadzieję, że Słupia może wyjść z opresji i tak też się stało. Do zakończenia pierwszoligowej rywalizacji w sezonie 2010/2011 pozostała jedna seria gier. Słupia u siebie spotka się z Pogonią. Szczecinianki już zapewniły sobie awans do superligi. Do utrzymania drugiej pozycji w tabeli Słupia potrzebuje zwycięstwa ze Szczecinem. W innym meczu w Obornikach Wielkopolskich Sparta spotka się z gdańskimi akademiczkami. Te dwa mecze zaplanowane są na 30 kwietnia.

- Przyznam, że mocno obawiałem się tego meczu. Tym większa jest teraz moja radość ze zwycięstwa. Jestem wdzię-czny swoim zawodniczkom za ambitną i mądrą grę, za rozsądek w ostatnich minutach i konsekwentną realizację założeń taktycznych. Bardzo cieszą te dwa punkty, które automatycznie przedłużają nasze nadzieje na zakwalifikowanie się z drugiego miejsca do baraży o superligę. W pierwszej połowie moje zawodniczki nie potrafiły się dobrać akademiczkom do skóry. Po przerwie znacząco poprawiły skuteczność rzutową i grę w obronie - stwierdził Michał Zakrzewski, szkoleniowiec Słupi.

Dla Słupi gole w Gdańsku zdobyły: Agnieszka Łazańska-Korewo - 7 (w tym 4 z rzutów karnych), Maja Zienkiewicz-Janikowska - 6, Natalia Borowska - 5, Anna Ilska - 4, Katarzyna Cieśla - 3, Aleksandra Porębska - 2, Aleksandra Olejarczyk - 2, Karolina Szczukowska - 2. Bramkarki: Iwona Łoś i Dominika Stroińska.

W innym spotkaniu o miejsca jeden-cztery Pogoń Szczecin pokonała Spartę Oborniki Wielkopolskie 41:22 (22:8).

1. Pogoń Szczecin 19 32 599-444
2. Słupia Słupsk 19 28 605-523
3. Sparta Oborniki Wlkp. 19 27 572- 543
4. AZS AWFiS Gdańsk 19 12 568-581