Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania pracownika

ing
Każdy, kto zamierza rozpocząć pracę lub zmienia ją na tzw. szkodliwą musi poddać się badaniom wstępnym. Gdy już jest pracownikiem czekają go badania okresowe i kontrolne. A zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy wydają lekarze medycyny pracy.

Za wysłanie na każde z tych trzech rodzajów badań odpowiada pracodawca i to on ma obowiązek za nie płacić. Niestety, zdarza się, że z płacenia za to pierwsze - wstępne, które wykonywane jest przed podjęciem pracy, pracodawca próbuje się wymigać, łamiąc w ten sposób zasady BHP. Natomiast już przyjęci do pracy z niewiedzy albo ze strachu o jej utratę o zwrot kosztów się nie upominają. A powinni.

Badania wstępne

Podlegają nim osoby starające się o pracę, młodociani oraz wszyscy pracownicy, którym zmienia się stanowisko pracy (chodzi o czynniki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe warunki). Badania wstępne nie omijają tych, którzy posiadają wyniki badań lekarskich przeprowadzonych u poprzedniego pracodawcy lub badań lekarskich specjalistycznych stwierdzających prawo wykonywania zawodu. A to dlatego, że badania wstępne mają na celu stwierdzenie braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Okresowe badania lekarskie

Podlegają im wszyscy pracownicy, ale ich częstotliwość nie jest jednakowa dla każdego zatrudnionego. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. I tak: co d2 lata badaniu poddaje się pracownik narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów, co 3 lata - gdy w pracy panuje gorący mikroklimat (po 45. roku życia badania takie muszą być wykonywane co 2 lata), co 4, jeśli pracownik stale korzysta z komputera oraz co 5 lat w przypadku pracowników biura, którzy nie korzystają z komputerów.

Badania kontrolne

Powinny być wykonywane u wszystkich pracowników, którzy byli niezdolni do pracy dłużej niż 30 dni z powodu choroby.
Każde z tych trzech badań profilaktycznych kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym: brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy. Orzeczenia lekarskie są wydawane w formie zaświadczeń według ustalonego wzoru, a lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne przekazuje je pracownikowi i pracodawcy. Ten z kolei obowiązany jest przechowywać wydane orzeczenia.

Wizyta u specjalisty

Zanim jednak skierowany na badania dotrze do lekarza medycyny pracy, uprawnionego do wydania stosownego orzeczenia, musi odwiedzić lekarza specjalistę. Jakiego? - to zależy od wykonywanej pracy. Na przykład pracownicy biurowi, pracujący przy komputerach w czasie większym niż 4 godziny dziennie, będą zmuszeni odwiedzić wcześniej lekarza okulistę. Nauczyciele i wszyscy inni, którzy pracują głosem, muszą pójść do laryngologa. Tych którzy pracują na wysokości, nie ominie wizyta u neurologa. Natomiast osoby, które mają w pracy stycznośc z żywnością muszą mieć aktualną książeczkę zdrowia. Żeby ją zdobyć, trzeba pójść do najbliższej w rejonie placówki sanepidu i trzykrotnie oddać kał do badania. Brak pasożytów jest równoznaczny z wydaniem książeczki. Bywa, że i lekarz medycyny pracy może skierować pacjenta na badania dodatkowe (np. badania krwi, EKG, lub inne zależne od stanowiska pracy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza