MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania prenatalne na NFZ teraz dla każdej kobiety w ciąży

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Każda kobieta w ciąży będzie mogła wykonać badanie prenatalne na NFZ.
Każda kobieta w ciąży będzie mogła wykonać badanie prenatalne na NFZ. Archiwum PP
Od czerwca zmieniły się warunki włączania kobiet w ciąży do diagnostyki prenatalnej w ramach programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Badania nieinwazyjne przysługują teraz wszystkim ciężarnym bez względu na wiek.

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Aby był bezpieczny i spokojny warto wykonać badania prenatalne, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

- Na Pomorzu w latach 2021-2023 z badań prenatalnych realizowanych przez 13 podmiotów medycznych skorzystało prawie 12,5 tysiąca pań, w tym roku do końca maja już ponad 2,2 tysiąca kobiet - wyjaśnia Monika Kierat z Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. - Od 5 czerwca zmieniły się warunki włączania kobiet w ciąży do diagnostyki prenatalnej w ramach programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Badania nieinwazyjne przysługują teraz wszystkim ciężarnym bez względu na wiek.

Badania prenatalne są to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym wykonywane przed porodem. Pozwalają one na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii w chwili przyjścia dziecka na świat.

Badanie dla każdej mamy

Od 5 czerwca wszystkie kobiety w ciąży, bez względu na wiek, mogą skorzystać z bezpłatnej diagnostyki prenatalnej w ramach programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Na badania prenatalne potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

W ramach programu kobieta ciężarna ma możliwość skorzystania z badań nieinwazyjnych, takich jak USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 oraz badań biochemicznych wykonywanych w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol.

W przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki przyszła matka może uzyskać poradę genetyczną, wykonać badania cytogenetyczne oraz otrzymać skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w najnowszym Poradniku Pacjenta NFZ. To praktyczny napisany w prosty sposób przewodnik po systemie ochrony zdrowia. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza