MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie duży zwrot pieniędzy dla emerytów w 2024 roku. Kiedy wypłaty na konta? Sprawdź

mfred
W lutym 2024 roku Urząd Skarbowy zwróci części emerytów pieniądze naliczone z podatku PIT od 13. i 14. emerytury. Zobaczcie jakie kwoty wpłyną na konto.>>>>>>>>
W lutym 2024 roku Urząd Skarbowy zwróci części emerytów pieniądze naliczone z podatku PIT od 13. i 14. emerytury. Zobaczcie jakie kwoty wpłyną na konto.>>>>>>>>Polska Press
Emeryci, którzy otrzymują co miesiąc mniej niż 2,5 tysiąca złotych brutto otrzymają zwrot naliczonego podatku PIT od 13. i 14. emerytury. Urząd skarbowy pieniądze wypłaci w lutym 2024 roku. W tabeli przedstawiamy, jakie to będą kwoty. Zobacz.

13. i 14. emerytura

W 2023 roku emeryci i renciści 13. emeryturę otrzymali już po raz piąty. 13. emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. wyniosła ona 1588,44 zł (brutto).
Z kolei wartość dodatkowego świadczenia pieniężnego – tzw. czternastej emerytury - wyniosła 2650 zł brutto. Taką kwotę otrzymały osoby, których miesięczna emerytura bądź renta wynoszą nie więcej niż 2900 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia o większej wartości nie otrzymają czternastki. Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".

Dobra wiadomość dla rencistów i emerytów jest taka, że na początku 2024 roku część z nich otrzyma od Urzędu Skarbowego zwrot pieniędzy z naliczonego podatku PIT od 13. i 14. emerytury. Środki zostały pobrane ze względu na kształt przepisów podatkowych, mimo że w wielu przypadkach wiadomym było, jak przypomina radiozet.pl, że wypłaty „trzynastek" i „czternastek" zawrą się w rocznej kwocie wolnej od podatku wynoszącej 30 000 zł brutto.

Zobacz jaki zwrot podatku otrzymają emeryci i renciści SPRAWDŹ TUTAJ

Emeryci otrzymają pieniądze

Kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł obowiązuje od 2022 roku. Od takich zarobków i świadczeń PIT nie jest pobierany. Miesięcznie przekłada się to na kwotę 2500 zł brutto – i w tym – jak zauważa rozgłośnia – tkwi problem, przez który części seniorów obniżono „trzynastki” na rękę. Jeśli bowiem suma emerytury podstawowej i 13. emerytury była wyższa niż 2500 zł, to od nadwyżki ponad ten próg pobierano zaliczkę PIT. Od 14. emerytury podatek naliczano zawsze, gdyż wynosiła ona 2650 zł brutto, a więc sama w sobie przekraczała miesięczną kwotę wolną od podatku.

W wielu przypadkach nawet po doliczeniu „trzynastki” wynoszącej w 2023 roku 1588,44 zł brutto oraz „czternastki” w wysokości 2650 zł brutto do rocznych przychodów seniorów były one ostatecznie niższe niż 30 000 zł. Emerytom, których dotyczy ta sytuacja, należy się zwrot pobranej przez fiskusa zaliczki.
Zobacz na jaki zwrot podatku mogą liczyć emeryci i renciści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie duży zwrot pieniędzy dla emerytów w 2024 roku. Kiedy wypłaty na konta? Sprawdź - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza