Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwoną uroczyście wciągnięto na maszt. Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Słupsku [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Dziś, 2 maja, na Placu Zwycięstwa w Słupsku zorganizowano miejskie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przy pomniku Żołnierza Polskiego odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, a mieszkańcy i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Choć deszczowa aura świętowaniu nie sprzyjała, to na uroczystości zjawili się mieszkańcy Słupska z biało-czerwonymi flagami w dłoniach. Nie mogło zabraknąć też przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów, samorządowców czy radnych. Na obchody zaproszono także Piotra Müllera, posła ziemi słupskiej. Miasto reprezentował wiceprezydent Słupska, Marek Goliński:

- Biało-czerwona – to jej oddajemy dzisiaj cześć, naszym przepięknym barwom narodowym. Dziś w dniu Święta Flagi obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą – to oni pokazują bardzo często, choć z dala od nas, swój wielki patriotyzm. Będąc w Stanach Zjednoczonych, będąc na wszystkich innych krańcach świata, bardzo często możemy zauważyć polską flagę nawet przed gospodarstwami domowymi. Wszyscy jesteśmy Polakami, a łączy nas biało-czerwona – przemówił wiceprezydent.

O to, jak ważne dla Polaków są barwy narodowe zapytaliśmy Piotra Müllera.

- Zawsze w trudnych chwilach, wokół sztandarów, wokół barw narodowych, gromadzili się nasi ojcowie, dziadkowie i babcie – to przywiązanie do barw narodowych i symboli pozwoliło chociażby na to, aby odzyskać niepodległość w 1918 roku, ale później też przejść przez trudne lata II wojny światowej, czy przez czasy komunizmu. Dzisiejsze święto pozwala te barwy upowszechniać. Cieszę się, że w całym kraju odbywają się uroczystości i że faktycznie pamięć o biało-czerwonych barwach jest znacząca – powiedział „Głosowi” Piotr Müller - To jest też moment, w którym gromadzimy się jako Polacy, jako cała narodowa wspólnota, w różnych miejscach na świecie – w Stanach Zjednoczonych, na Litwie, czy wielu innych krajach – dodał.

Mieszkańcy, którzy przybyli na uroczystość są zgodni: pamięć o symbolach narodowych należy kultywować.

- To jest bardzo ważne święto dla Polaków. Demonstrujemy w ten dzień naszą polskość, podtrzymujemy pamięć o naszych symbolach narodowych – zaznacza pani Teresa.

- Jesteśmy patriotami. Jesteśmy tutaj po to, żeby to święto uczcić. To ważne, by pamiętać o symbolach narodowych. Warto przychodzić na takie uroczystości – człowiek jest wzruszony, podczas grania hymnu aż przechodzą ciarki – wtóruje jej pani Antonina.

- Nie dla wszystkich niestety to święto jest tak ważne – przyszło mało ludzi. Faktycznie pogoda nie dopisała, ale jakby nie było – to jednak narodowe święto. A nie wszyscy pracują, niektórzy wzięli wolne – zauważa pan Karol.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt narodowych, zostało ustanowione w 2004 roku. Nie jest dniem wolnym od pracy, ale wiele osób decyduje się na wykorzystanie wtedy urlopu wypoczynkowego, by móc całą majówkę spędzić z dala od pracy. Na Dzień Flagi datę 2 maja wybrano nieprzypadkowo - bowiem już wtedy Polakom, mającym w perspektywie Święto Konstytucji 3 Maja, towarzyszy patriotyczny nastrój. Chciano również w ten sposób podkreślić inne święto obchodzone w ten dzień, czyli Światowy Dzień Polonii. Co ciekawe, początkowo Dzień Flagi miał zwać się Dniem Orła Białego, by przypominać o innym najważniejszym symbolu narodowym - godle. Ostatecznie jednak Sejm odrzucił wówczas tę propozycję.

Polskie barwy narodowe

Historycznie barwy polskie wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel na polskiej fladze pochodzi od bieli orła będącego herbem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu będącego herbem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego względu biel na polskiej fladze znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce Rzeczypospolitej Polskiej ważniejszy jest kolor godła niż tła. Biało-czerwone barwy uznano za barwy narodowe jeszcze na długo przed oficjalnym ustanowieniem flagi – miało to miejsce dokładnie 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji. Oficjalnie, polską flagę ustanowiono dopiero w 1919 roku. Początkowo czerwień na polskiej fladze miała odcień karmazynu, później jednak jego miejsce zajął cynober. Ostateczną kolorystykę flagi ustalono dopiero w 1980 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza