MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Rada Powiatu Bytowskiego zaprzysiężona. Leszek Waszkiewicz starostą!

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 12 lat
Dziś (poniedziałek) obyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Bytowskiego.

Dzisiaj (poniedziałek) punktualnie o godzinie 13 rozpoczęła się pierwsza sesja Rady Powiatu Bytowskiego wybrana podczas ostatnich wyborów samorządowych. Była długa i dość burzliwa. Rozmowy na temat prezydium trwały bardzo długo, zarządzono kilka przerw. W kuluarach można było wyczuć zdenerwowanie.

Radny senior

Zgodnie z przepisami do czasu wyboru przewodniczącego pierwszą sesję otwiera i prowadzi radny senior, czyli najstarszy wiekiem radny nowej kadencji obecny na sesji. W przypadku rady powiatu był to Jerzy Barzowski. Następnie wszyscy radni (19 osób) otrzymali zaświadczenia i złożyli uroczyste ślubowanie.

Potem nastąpił wybór przewodniczącego. Został nim Paweł Biernacki z Porozumienia Lokalnego z Miastka. Za nowym przewodniczącym głosowało 18 radnych, jeden był przeciw. - Obiecuję, że z należyta odpowiedzialnością oraz zgodnie z przepisami prawa będę piastował swoją funkcję - mówi nowy przewodniczący. - Wszyscy radni mogą liczyć na moją pomoc. Włącznie z tym, który głosował przeciw.

Kolejne głosowanie dotyczyło wyboru wiceprzewodniczących. Zgłoszono kandydatury: Jacka Żmudy Trzebiatowskiego, Zbigniewa Dróżdż (Wspólnota Samorządowa) oraz Wojciecha Dudy PiS. Wybrano dwóch pierwszych. Co ciekawe, aż 8 głosów z 19. uznano za nieważne!

od 12 lat

Do końca nie było wiadomo, czy radni jeszcze podczas tej sesji zajmą się wyborem starosty. Po kolejnej przerwie i negocjacjach WS i PL doszli do konsensusu.

Kandydaturę Leszka Waszkiewicza na starostę powiatu bytowskiego zgłosił Roman Zaborowski. - Nie znam lepszej osoby na to stanowisko - mówi Zaborowski. - Przez tyle lat wykazał się niesamowitą pracowitością i zaangażowaniem.
Aleksander Szopa z Miastka został natomiast wicestarostą.

W rezultacie Waszkiewicz zdobył 15 głosów za, 4 osoby zagłosowały na nie. Wszystko na to wskazuje, że byli to radni PiS. Jeszcze przed głosowanie Jerzy Barzowski próbował przekonać radnych, że to zły wybór.

- Opinia pana Barzowskiego jest dla mnie krzywdząca, dla mnie liczy się praca samorządowa i dobro powiatu - mówi Waszkiewicz. - Podejmowanie łatwych decyzji przychodzi każdemu z lekkością, kiedy przychodzą trudne - już nie. Jestem przekonany, że jestem w stanie podejmować te trudne. Jestem człowiekiem, który dąży do wyznaczonego celu, jak pokazuje glosowanie wszystkie decyzje będą musiały być konsultowane. Będziemy musieli przekonywać się na argumenty, ale zawsze tak było.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza