Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobolice> Ruszyła nowoczesna oczyszczalnia

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 374 88 18 Fot. Autor
Wojciech Niwiński z bobolickiej oczyszczalni obsługuje tzw. wirówkę do odsączania osadu.
Wojciech Niwiński z bobolickiej oczyszczalni obsługuje tzw. wirówkę do odsączania osadu.
Ruszyła zmodernizowana niemal od podstaw oczyszczalnia ścieków. Dzięki niej znikną przydomowe szamba.

Z daleka nowa bobolicka oczyszczalnia ścieków wygląda jak zakład przemysłowy. Po starym obiekcie zostały jeszcze niektóre instalacje, ale serce zmodernizowanej oczyszczalni bije w niewielkim budynku.

Można tu oczyścić na dobę 1.700 metrów sześciennych ścieków (w sytuacjach kryzysowych nawet 2,4 tys. metrów). To ponad dwa razy więcej niż do tej pory. Zniknął także smród z osadników, który do niedawna w wietrzne dni "umilał" życie sąsiadom oczyszczalni.

Zwiększenie mocy przerobowych to jedno, a skanalizowanie wsi w gminie i doprowadzenie stamtąd ścieków to drugie. Większość wsi połączono z bobolicką oczyszczalnią siecią kanalizacyjną (łącznie ułożonych zostało i wymienionych 74 kilometry rur kanalizacyjnych oraz 42,5 km wodociągów).

Z uwagi na spore odległości przesył ścieków wspomagają przepompownie. Do niedawna oczyszczalnia była podłączona jedynie do Bobolic. Przyjmowała także ścieki zwożone szambowozami, ale w praktyce system nie funkcjonował dobrze.

Szczelność szamb pozostawiała wiele do życzenia i widok fekaliów płynących rowami nie należał do rzadkości. Nawet tam, gdzie działały małe, wiejskie oczyszczalnie (teraz je zlikwidowano) nie zawsze radziły sobie one z odpowiednim oczyszczeniem ścieków.

 

Teraz to się zmieniło. - Mieszkańcy już odczuli poprawę - mówi Marianna Przychodni, prezes Regionalnych Wodociągów i Kanalizacji w Białogardzie, które w ramach unijnego projektu Związku Gmin Dorzecza Parsęty prowadziły inwestycje w gminie Bobolice.

Do oczyszczalni podłączono domy, w których w sumie mieszka ponad 4 tysiące osób. - Nowa sieć dociera do około 80 procent mieszkańców rejonu - mówi Barbara Rajkowska, pełnomocnik ds. realizacji projektu.

Czytaj też> Słupsk. Nowoczesna oczyszczalnia ścieków wyprodukuje nawet prąd

- Do końca roku dostęp do czystej i odpowiadającej normom wody oraz możliwość odprowadzania ścieków będzie miała większość mieszkańców gminy. Są rejony, takie jak wieś Porost, gdzie do tej pory mieszkańcy mogli korzystać tylko z szamb. Dla nich unijna inwestycja to cywilizacyjny skok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza