MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Były wicepremier: Podnieście wiek emerytalny i wprowadźcie w Polsce euro. Jest też propozycja ograniczenia wydatków na… zbrojenia

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Były premier i minister finansów przekonuje, że podwyżka wieku emerytalnego jest konieczna.
Były premier i minister finansów przekonuje, że podwyżka wieku emerytalnego jest konieczna. 123rf.com/dziewul
Powrót do rozmów o stopniowym podnoszeniu wieku emerytalnego i sprawne wprowadzenie w Polsce euro rekomenduje były wicepremier i minister finansów. Prof. Grzegorz Kołodko w wywiadzie mówi też, że powinniśmy zrezygnować z tak dużych inwestycji w zbrojenia w Polsce.

Spis treści

Oto największe wyzwania dla gospodarki według Kołodki

Były wicepremier i minister finansów w rozmowie z Business Insider mówi wyraźnie, że Polsce potrzebny jest długofalowy plan rozwoju gospodarczego, społecznego i ekologicznego. Jego zdaniem konieczne jest ograniczenie wydatków na obronność - szczególnie w kontekście importu zbrojeniowego:

Szasta się groszem publicznym na często chybiony, także zdaniem znawców wojskowego przedmiotu, import zbrojeniowy, zamiast sprowadzać z zagranicy nowoczesne technologie, których w niejednym sektorze nam nie starcza - mówi prof. Grzegorz Kołodko.

Jego zdaniem nasza gospodarka ostatecznie jest w relatywnie dobrej kondycji, choć od lat 90. wiele sprzyjało osłabianiu PKB.

Bardziej martwić niż cieszyć musi relatywnie niski stan innowacyjności i konkurencyjności gospodarki oraz zbyt mały poziom inwestycji, zwłaszcza prywatnych - dodaje były wicepremier.

To w tym kontekście Kołodko dodaje, że konkurencyjność polskich firm zwiększy się wyraźnie, gdy postawimy na edukację. Doinwestowania, zdaniem profesora, wymaga zarówno kształcenie zawodowe, jak i uniwersyteckie.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ta decyzja jest konieczna

Profesor jest też kolejny ekonomista, który sugeruje powrót do kwestii podnoszenia wieku emerytalnego. Mowa o stopniowym dostosowaniu całego systemu emerytalnego do zmian demograficznych, które będą się pogłębiać.

To są długofalowe projekty, tym bardziej trzeba spokojnie i rzeczowo o nich debatować, gdyż tak fundamentalnych reform nie można przeprowadzać bez społecznego przyzwolenia - mówi Kołodko.

Coraz niższa dzietność, rosnąca średnia długość życia i zadłużenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - każdy z tych czynników wpływa na to, że wysokość emerytur z roku na rok będzie tylko spadać. Nowy rząd wydaje się mieć tego świadomość, jednak…

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - tłumaczył resort rodziny w lutym 2024.

Już w 2024 roku pojawiły się propozycje zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63 lub nawet 64 lat, co pomogłoby przede wszystkim kobietom, które najbardziej narażone są w Polsce na emerytury groszowe. Kobiety żyją dłużej, mogą pracować krócej, a w ich życiorysach częściej niż u mężczyzn występują okresy nieskładkowe.

Polska powinna wejść do strefy euro?

Były wiceminister finansów uważa, że każdy krok w stronę Unii Europejskiej to krok w stronę rozwoju naszej gospodarki i całego państwa.

Polska, zważywszy na jej znaczenie polityczne i rozmiary gospodarcze, a zwłaszcza na potencjał rozwojowy, powinna odgrywać w Unii Europejskiej coraz większą rolę - tłumaczy Kołodko.

W obliczu wyzwań gospodarczych i ekologicznych, a także w obecnej sytuacji geopolitycznej, trudno jednak wyobrazić sobie w Polsce choćby debatę na temat wejścia naszego kraju do strefy euro. W rządzie nie ma też takich planów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Były wicepremier: Podnieście wiek emerytalny i wprowadźcie w Polsce euro. Jest też propozycja ograniczenia wydatków na… zbrojenia - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza